Jakie warunki musi spełniać stanowisko komputerowe? Są nowe wymagania

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej, które zmienia dotychczasowe przepisy odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach. Jak pracodawca musi dostosować miejsce pracy przy komputerze? Ile ma na to czasu?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 8 stycznia 2024

Konieczny monitor, klawiatura i mysz

Zgodnie z opublikowaną nowelizacją, pracodawcy mają obowiązek dostosować stanowiska pracy do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Mowa tu m.in. o wyposażenie stacjonarnych stanowisk pracy w monitor lub podstawkę oraz dodatkową klawiaturę i mysz, jeśli pracownik korzysta z laptopa i używa go co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Ministerstwo określiło także jakie parametry powinien spełniać monitor, który ma otrzymać pracownik:

  • znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne,
  • obraz na ekranie powinien być stabilny, bez migotania lub innych form niestabilności,
  • jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy,
  • regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu.

Są i wytyczne dotyczące mebli

W dokumencie pojawiły się także zapisy, które dotyczą mebli biurowych. Minimalne wymagania dotyczą m.in. rodzaju biurek, stołów oraz krzeseł. „Stanowisko pracy powinno być tak zaprojektowane, aby pracownik miał zapewnioną dostateczną przestrzeń pracy, pozwalającą na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych” – czytamy w załączniku do rozporządzenia ministerstwa. Dalej ministerstwo wskazuje, że konstrukcja stołu powinna „umożliwiać ergonomiczne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury”.

Ile kosztuje przygotowanie stanowiska pracy biurowej?Ile kosztuje przygotowanie stanowiska pracy biurowej? Martyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Powierzchnia stołu powinna zapewnić wystarczającą powierzchnię, gwarantującą łatwe posługiwanie się elementami wyposażenia stanowiska pracy i wykonywanie czynności związanych z pracą, oraz ustawienie klawiatury z zachowaniem takiej odległości od przedniej krawędzi stołu, która umożliwia podparcie dla rąk i przedramion z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.

A co z oświetleniem?

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca na życzenie pracownika powinien również wyposażyć stanowisko pracy w podnóżek. Ministerstwo wspomina także o oświetleniu, które powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej oraz powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy.

Należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od monitora ekranowego, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie urządzeń eliminujących nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowisko pracy” – czytamy w załączniku.

Według znowelizowanego rozporządzenia, stanowisko pracy powinno spełniać wszystkie określone w załączniku wymagania, niezależnie od tego, czy korzysta z niego pracownik, czy praktykant lub stażysta. Nowe przepisy nakładają też na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, w przypadku gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy. 

 Pracodawcy mają czas do maja, aby wdrożyć nowe zasady. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!