Polski odłam Anonymus grozi ujawnieniem danych polskich firm, które współpracują z Rosją

Polska grupa hakerska Squad303 chce ujawnić dane osób i firm powiązanych z Rosją.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 sierpnia 2022

Polscy hakerzy z grupy Squad303, utożsamiający się ze sposobem działania globalnej sieci Anonymus, zagrozili, że ujawnią dane polskich firm współpracujących z Rosją.

Hakerzy zapowiadają, że jeszcze w tym tygodniu będą w stanie przekazać informacje dotyczące osób z Rosji i powiązanych z nimi firm, które działają w Wielkiej Brytanii. Niedługo potem mają udostępniać bazy firm z innych krajów, również z Polski.

Co to jest grupa Squad303?

Hakerzy Squad303 to polska grupa, która wzmogła swoje działania w chwili rozpoczęcia inwazji na Ukrainie. Grupa postawiła sobie za cel walkę z rosyjską propagandą i dezinformacją. Ich nazwa ma kojarzyć się z Dywizjonem 303, jednostką polskich lotników, którzy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii pomogli wygrać Bitwę o Anglię podczas II wojny światowej.

Jakie zabezpieczenia powinien mieć używany przez nas laptop?Jakie zabezpieczenia powinien mieć używany przez nas laptop?Mikołaj Frączak

Polscy hakerzy znani są ze stworzenia programu, który pozwala wysyłać wiadomości tekstowe do przypadkowych Rosjan dotyczącą faktycznego udziału Rosji w wojnie w Ukrainie. Dostępne jest ono na stronie internetowej 1920.in.

Nazwa aplikacji nawiązuje do Bitwy Warszawskiej z 1920 r., nazywanej Cudem nad Wisłą, kiedy to polska armia pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zatrzymała pochód Armii Czerwonej. Przekreśliło to radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.

Grupa wskazuje, że do tej pory wysłano ponad 110 milionów wiadomości do przypadkowych Rosjan. Aktualne działanie Squad303 ma na celu wskazać firmy, które są powiązane z Rosjanami. Squad303 szczyci się tym, że władze Rosji umieściły grupę na liście czterech najbardziej aktywnych grup hakerskich broniących Ukrainy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!