Rewolucja w rekrutacji czyli wszystko, co warto wiedzieć o systemach ATS

Systemy ATS, czyli Applicant Tracking Systems — to programy komputerowe służące do zarządzania procesem rekrutacji. Wielu pracodawców i agencji rekrutacyjnych korzysta z takich systemów do śledzenia aplikacji i komunikacji z kandydatami. Jak świadczą statystyki, w 2020 r. około 75% dużych i około 50% mniejszych firm przynajmniej część procesów rekrutacyjnych realizowało z użyciem systemów ATS, szczególnie w sytuacji, kiedy zadaniem było obsadzenie dużej ilości stanowisk lub zachodziła potrzeba systematyzacji i analizy dużej liczby aplikacji. Z kolei w badaniu CareerBuilder stwierdzono, że 78% kandydatów twierdzi, że ich doświadczenia z procesem rekrutacji są odbiciem tego, jak firma traktuje swoich pracowników. Dlatego dobrze zarządzany proces rekrutacji przy użyciu ATS może przyciągnąć większą liczbę kandydatów.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 10 sierpnia 2023

Funkcje systemów ATS w rekrutacji

Systemy ATS są niemal uniwersalnym narzędziem, które umożliwia nie tylko przyspieszenie procesów rekrutacyjnych, ale także podniesienie ich efektywności. Do podstawowych funkcji ATS zalicza się:

  • Gromadzenie aplikacji przesłanych przez różne kanały, takie jak: strony internetowe firm, portale pracy lub e-maile i organizowanie ich w jednym miejscu.

  • Automatyczne analizowanie CV i ich sortowanie na podstawie określonych kryteriów: umiejętności, doświadczenia, lokalizacji lub słów kluczowych.

  • Śledzenie, na którym etapie procesu rekrutacji znajduje się dany kandydat, co pomaga w organizacji i planowaniu.

  • Automatyczne wysyłanie wiadomości do kandydatów.

Wybierając system ATS warto decydować się na rozwiązania z maksymalnie dużą ilością funkcji, pozwalających zautomatyzować każdy z etapów rekrutacji. Oprogramowanie od Cleverstaff to oferuje, a jego dodatkowym atutem jest jego zbudowanie na zasadach grywalizacji.

Co dokładnie może być wykonane przez ATS podczas rekrutacji?

Jesteś pracownikiem działu HR lub kierownikiem małej firmy i chcesz zamieścić informację o wakacie? ATS pomoże zautomatyzować ten proces — możesz zlecić publikację ogłoszeń o pracę na różnych platformach internetowych, takich jak: LinkedIn, Indeed lub na stronie firmowej. Gdy tylko kandydaci zaczną wysyłać swoje zgłoszenia, ten sam ATS będzie automatycznie przeglądać CV i listy motywacyjne pod kątem określonych słów kluczowych, aby zidentyfikować najbardziej odpowiednie osoby.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli w pracy Twojej firmy jest także wykorzystywane inne oprogramowanie, warto wybierać ATS, który będzie mógł się z nim zintegrować. Do najbardziej popularnych opcji integracji można zaliczyć połączenie z systemami zarządzania zasobami ludzkimi (HRIS), platformami do przeprowadzania wideorozmów lub systemami zarządzania wynagrodzeniami (według raportu LinkedIn z 2021 r., 94% firm korzysta z ATS, które integrują się z różnymi systemami HR, co świadczy o kluczowej roli tej funkcji). Taka synteza zapewni płynny przepływ informacji między różnymi działami i narzędziami.

Jak wybrać najlepszy ATS?

Wybór najlepszego systemu ATS zależy od specyfiki Twojej firmy. W pierwszej kolejności zastanów się nad celami strategicznymi organizacji i jej potrzebami. Czy potrzebujesz systemu, który tylko przechowuje i śledzi aplikacje, czy też chcesz korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak automatyczne przesiewanie CV, integracja z innymi systemami, analiza danych, itp.? 

Koszt jest oczywiście ważnym czynnikiem. Niektóre systemy ATS są drogie, ale oferują wiele funkcji i mogą zautomatyzować liczne procesy. Inne są tańsze, jednak mogą mieć mniej funkcji. Zastanów się, na co możesz sobie pozwolić i jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze.

Zatem, zachęcamy do wyboru mobilnego, łatwo integrującego się z innymi systemami HR, mającego dobre opinie od innych użytkowników i pasującego do Twojego budżetu i potrzeb systemu ATS. Takie oprogramowanie poprawi doświadczenia kandydatów, skróci czas rekrutacji i podniesie konkurencyjność Twojej firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!