Rozwój infrastruktury w firmie - jak go zaplanować?

Każda firma musi się rozwijać. To główny — a zdaniem wielu osób jedyny — sposób, by zapewnić sobie dopływ większej ilości gotówki, dzięki której będziemy mogli na przykład zatrudnić nowe osoby. Czy w jakiś sposób można zaplanować rozwój firmy i jej infrastruktury? Sprawdźmy!

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 lipca 2021

Infrastruktura w firmie — dlaczego jest tak ważna?

Warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie o to, czym tak właściwie jest infrastruktura w firmie. Wielu osobom często wydaje się, że można do niej zaliczyć tylko firmową flotę pojazdów lub na przykład hale produkcyjne, lub montażowe.

Co do zasady, nie jest to błędny tok myślenia, jednak do infrastruktury trzeba podejść w sposób możliwie jak najbardziej szeroki. W jej skład wchodzą też wszystkie firmowe nieruchomości, ruchomości, a także komputery PC, których pracownicy używają, by wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Pokazuje to dość jednoznacznie, że do infrastruktury w miejscu pracy nie tylko można, ale wręcz trzeba podchodzić szeroko. Nawet na pozór niewiele wnosząca w pracę firmy mysz komputerowa czy biurko także powinna być traktowana właśnie w taki sposób.

Jeśli firma nie ma swojej infrastruktury, nie jest w stanie świadczyć usług na rzecz klientów. Jeśli infrastruktura jest źle dobrana lub przestarzała, to może okazać się, że wysiłek pracowników jest zbędny i marnują tylko roboczogodziny, za które na koniec miesiąca im płacimy. Jak temu przeciwdziałać?

Co trzeba wiedzieć o planowaniu rozwoju infrastruktury?

Częstym błędem młodych przedsiębiorców, którzy są na dobrej drodze do tego, by odnieść sukces, jest marnowanie kapitału firmy na zachcianki, na przykład na drogie auto na leasing. To działanie, którego podłoże ekonomiczne jest co najmniej wątpliwe. 

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, kiedy taki zakup będzie niezbędny, jednak o wiele częściej zdarza się, że te środki z powodzeniem mogłyby zostać zainwestowane w rozwój firmy. Planowanie rozwoju infrastruktury powinniśmy realizować dopiero po opracowaniu dokładnego planu rozwoju firmy. Dlaczego?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Działa tutaj reguła małych kroków. Na początku wymieniamy te narzędzia pracy, których obecny stan techniczny już tego wymaga. To tak zwane inwestycje bieżące. Kolejny etap to planowanie dużych inwestycji, na przykład uruchomienie nowej linii montażowej lub zatrudnienie nowych osób. Inwestycje w rzeczy, które dla działalności firmy nie mają dużego znaczenia — na przykład drogi samochód dla szefa — to rzecz, o jakiej powinniśmy pomyśleć na końcu. 

Kto powinien planować inwestycje w infrastrukturę?

Byłoby dobrze, gdyby za to zadanie wzięły się wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Właściwie ocenią one potrzeby firmy, a także dokonają szybkiej analizy i porównania z konkurencją. Dobór podmiotu zewnętrznego minimalizuje też ryzyko przepalania budżetu na zachcianki kierowników działów, które nie zapewnią nam realnego zwiększenia udziału w rynku ani zysków. Z tego samego względu warto odsunąć od łańcucha decyzyjnego szefa. Zwłaszcza jeśli ma on tendencje do nietrafionych inwestycji w rozwój firmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!