Zdrowie pracownika - jak dbać o nie w miejscu pracy?
Wielu przedsiębiorców wychodzi z mylnego założenia, jakoby ich rola w trosce o zdrowie pracownika kończyła się na badaniach okresowych. To zły tok myślenia, który na pewno nie przysporzy nam nadmiaru entuzjazmu ze strony potencjalnych pracowników. Jak jeszcze można chronić osoby w naszej firmie?
- Mikołaj Frączak
- /
- 6 lipca 2021
Zdrowie w firmie to podstawa!
Rynek pracy bardzo dynamicznie ewoluował na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy to firmy muszą kusić pracownika na wiele różnych sposobów, by ten zdecydował się dołączyć właśnie do ich zespołu.
Trendu tego nie zahamowała nawet pandemia koronawirusa, która w 2020 roku spowodowała pewne spowolnienie gospodarcze. Gdy rząd powoli wycofał większość restrykcji, nagle okazało się, że obecnie jednym z głównych priorytetów w firmie są właśnie przywileje zdrowotne.
Pracownicy bardzo wysoko cenią sobie na przykład dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, jakie opłaca im szef. Jeśli firma skorzysta z ubezpieczenia grupowego, to kwota jednostkowa, jaką trzeba zapłacić za każdego pracownika, nie jest zbyt wysoka.
Cenionym dodatkiem stały się też strefy relaksu w firmie, a także możliwość pracy w trybie hybrydowym lub zdalnym, na przykład gdy problemy zdrowotne ma dziecko lub osoba z rodziny, którą musimy się opiekować. To tylko jeden wymiar troski o zdrowie w firmie.
Zdrowie w firmie a szkolenia z pierwszej pomocy
Pamiętajmy o tym, że na rynku funkcjonuje wiele zakładów pracy, które z racji wykonywanych przez członków zespołu czynności są bardziej narażone na kontuzje i uszczerbki na zdrowiu. Pracownik produkcji, który pracuje na przykład w szkodliwych oparach substancji chemicznych, z założenia jest bardzo narażony na problemy ze zdrowiem.
Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jan Wróblewski
Czasy, kiedy problem rozwiązywał dobrej jakości strój roboczy i apteczka pierwszej pomocy już dawno minęły. Obecnie hitem są zakładowe zespoły pierwszej pomocy przedmedycznej. To rozwiązanie, które znacznie zwiększa szanse pracownika poszkodowanego w wypadku. Na czym ono polega?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Najważniejszą rolę odgrywa przeszkolenie załogi. Zarządzający zespołem ratowniczym powinien przejść kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), który zapewnia uzyskanie tytułu ratownika. To najwyższy stopień kwalifikacji dla osób, które nie są związane z branżą medyczną, czyli na przykład nie pracują w pogotowiu. Pozostali członkowie zespołu powinni przejść podstawowy kurs pierwszej pomocy. To skuteczna metoda zwiększenia bezpieczeństwa w firmie.
Rola bezpieczeństwa i zdrowia w działalnościach gospodarczych
Przykłady wielu państw z Europy Zachodniej dość jednoznacznie pokazują, że jest to trend, który będzie narastać. Strefy zdrowia, usługa masażu dla osób, które pracują w pozycji siedzącej przez wiele godzin pod rząd to fundamenty, na których buduje się nowoczesną działalność gospodarczą.
Im szybciej nasza firma zainteresuje się troską o zdrowie pracownika, tym większa szansa na to, że w kolejnych naborach będziemy otrzymywać zgłoszenia coraz to lepszych pracowników, którzy mają doświadczenie i niezbędne kompetencje do pracy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?