Co ile lat warto wymieniać urządzenia elektroniczne w firmie?

Na rynku można wskazać wiele firm, które popadają na tym polu w dwie różne skrajności: część działalności gospodarczych robi co może, by wymieniać na przykład komputery czy smartfony co rok. Na drugim biegunie znajdują się firmy, które korzystają z urządzeń wręcz przesadnie długo. Czy istnieje tu jakiś złoty środek?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 lipca 2021

Żywotność urządzeń elektronicznych 

Czasy, kiedy komputer czy telefon komórkowy wystarczał nawet i na dziesięć lat, już dawno minęły. Wraz z rosnącą popularnością smartfonów, jednostkowa żywotność takich sprzętów zaczęła się coraz bardziej kurczyć. Wynikało to z dwóch kwestii.

Przede wszystkim, smartfon, ze względu na swoją konstrukcję, która w dużej mierze bazuje na wrażliwym na uszkodzenia tworzywie, jakim jest szkło, jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia niż stare telefony komórkowe, których wytrzymałość faktycznie potrafiła być imponująca.

Drugi aspekt, który odcisnął bardzo duże piętno na rozwoju nowoczesnych urządzeń elektronicznych, to aktualizacje oprogramowania. Producenci smartfonów napędzanych Androidem zazwyczaj dają tutaj tylko dwa lata. Z biegiem czasu coraz bardziej ewoluowały też zasady aktualizacji komputerów.

Te wszystkie działania szybko doprowadziły do tego, że żywotność komputerów stacjonarnych, a także laptopów, z biegiem czasu stała się coraz mniejsza. Nie można zapominać też o tym, że między 2010 a 2019 rokiem, wymagania techniczne niektórych aplikacji rosły w tempie wręcz wykładniczym. To kolejny czynnik, który warto wskazać.

Urządzenia elektroniczne w firmie — jak sprawić, by działały jak najdłużej?

Bardzo ważną kwestię odgrywa tak zwana higiena cyfrowa. Im więcej czasu poświęcimy na profilaktykę, pod której pojęciem można wskazać na przykład na czyszczenie plików tymczasowych, usuwanie zbędnych aplikacji czy cykliczne skanowanie programem antywirusowym, tym urządzenie będzie działać lepiej.

Homomorficzne szyfrowanie — co to jest?Homomorficzne szyfrowanie — co to jest?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pamiętajmy o tym, że nawet najdroższy i najlepszy komputer można doprowadzić do zadyszki. Jeśli nie będziemy go systematycznie aktualizować, pozwolimy na uruchamianie zbyt wielu aplikacji w tle, podczas ładowania systemu operacyjnego, tym większe szanse na to, że sprzęt w końcu odmówi nam współpracy lub — co gorsza — zepsuje się, zmuszając nas do awaryjnego odzyskiwania zgromadzonych tam danych.

Jaka jest uśredniona żywotność urządzeń elektronicznych w firmie?

Jeśli mowa o smartfonach, to w zdecydowanej większości przypadków wynosi ona mniej więcej trzy lata. To czas, jaki niemal każdy smartfon, którego właściciel o niego dba, wytrzyma w dobrej kondycji. Jeśli komputery wykorzystujemy typowo do pracy biurowej, to być może posłużą nam nawet przez pięć lat. 

Oczywiście, im większe wymagania techniczne coraz nowszych wersji oprogramowania, tym ten czas coraz bardziej się skraca. Standardowo, bardzo długą żywotnością szczycą się drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Musimy jednak pamiętać o tym, by zawsze dbać o ich konserwację i korzystać z tonerów lub tuszy tych firm, jakie rekomenduje producent sprzętu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!