Przechowywanie firmowej floty poza firmą — co trzeba wiedzieć?

Każda firma, która inwestuje we flotę, prędzej czy później stanie przed koniecznością wprowadzenia w życie polityki zarządzania mieniem ruchomym. O czym warto wtedy pamiętać? Czy firmowa flota może być przechowywana poza firmą?

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2021

Flota w firmie — co warto wiedzieć?

Pod pojęciem floty można rozumieć zarówno tradycyjne samochody osobowe, z których korzystają na przykład handlowcy, jak i pojazdy specjalistyczne: koparki, dźwigi, autobusy czy minibusy, które każdego dnia dostarczają pracowników do firmy. 

Firmy mogą dążyć do zwiększenia liczby aut na kilka różnych sposobów. Najważniejszym jest oczywiście zakup pojazdu za gotówkę. Bardzo często spotykamy się jednak z leasingiem, a z roku na rok rośnie też wynajem pojazdów, który pod wieloma względami trzeba traktować jako usługę abonamentową. 

Właściciel firmy zachowuje pewną swobodę w zakresie dysponowania flotą firmy, jednak nie może zapominać też o zasadach, jakie narzuca na niego polskie prawodawstwo. A te w dość jasny sposób mówią, jak wolno, a jak nie wolno przechowywać pojazdów w firmie.

Kto odpowiada za mienie poza firmą?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwolić pracownikowi parkować firmowy pojazd pod domem lub blokiem. Warto jednak pamiętać o tym, że w parze ze sporym udogodnieniem, idzie też odpowiedzialność, która w skrajnych sytuacjach może kosztować nas naprawdę sporo pieniędzy. W jaki sposób?

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Samochód służbowy w polskim prawodawstwie można definiować jako powierzone mienie pracownicze. Kluczową rolę odgrywa tutaj Artykuł 124 Kodeksu Pracy. Zgodnie z tym aktem prawnym, za ewentualne uszkodzenia firmowego mienia, pełną odpowiedzialność ponosi pracownik.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co warto podkreślić, ustawodawca nie wnika tutaj w to, czy uszkodzenie lub zniszczenie mienia powstało w godzinach pracy, czy nie. Jeśli pojazd został totalnie zniszczony, to pracownik może ponieść całkowitą odpowiedzialność za ten stan rzeczy: do pełnej wartości włącznie.

Prywatne wykorzystanie floty po godzinach pracy — co na to prawo podatkowe?

Ustawodawca wyszedł z dość logicznego założenia, że sposobność korzystania z firmowego pojazdu w celach służbowych to forma przychodu. To z kolei oznacza jego opodatkowanie, co reguluje Ustawa o podatku dochodowym.

Wysokość opłaty, jaką trzeba oddać państwu, nie zależy od liczby przebytych kilometrów, a od pojemności silnika. Inne stawki obowiązują dla pojazdów o pojemności do 1600 centymetrów sześciennych, a inne w autach o nieco większym litrażu.

Nie wolno też zapominać o podatku VAT. Udostępniony po godzinach pracy pojazd flotowy jest obłożony podatkiem VAT. Paliwo jest rozliczane przez pracodawcę, jednak gdy pojazd był po pracy wykorzystywany do celów prywatnych, jest to przychód, jaki mimowolnie otrzymuje pracownik. Warto o tym pamiętać podczas cyklicznych rozliczeń z fiskusem. Każdy przychód uzyskany przez pracownika musi być w odpowiedni sposób rozliczony i uregulowany. Skutkuje to tym, że — owszem — pojazd można przechowywać poza firmą, jednak rachunek zysków i strat wymaga dokładnego zastanowienia się nad tym, czy warto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!