Czy każda działalność gospodarcza w Polsce musi mieć numer NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej to składający się z dziesięciu cyfr identyfikator, który zdecydowana większość osób kojarzy z działalnościami gospodarczymi. Warto jednak wiedzieć o tym, że NIP nie zawsze był przypisany tylko do firm. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lipca 2021

NIP w polskim systemie podatkowym

Warto rozpocząć od tego, że aż do 2012 roku, każdy obywatel Polski, bez względu na to, czy miał firmę, czy pracował na etacie, miał swój własny, unikatowy numer NIP. Służył on między innymi do rozliczeń z fiskusem i do składania corocznego zeznania podatkowego.

Zarówno firmy jak i osoby cywilne miały 10-cyfrowy NIP. Wprowadzono jednak dość kontrowersyjny zapis w ustawie, który nakazywał innego stosowania myślników firmom, a innego osobom pracującym na podstawie umowy o pracę. 

Dopiero po pewnym czasie gabinet rządzący wycofał się z tego pomysłu. Właśnie wtedy zdecydowano też o zmianach w stosowaniu numeru NIP. W dużej mierze stał się on domeną firm, jednak swój własny identyfikator mają też na przykład fundacje, ośrodki zdrowia czy stowarzyszenia. 

Numer Identyfikacji Podatkowej jest też powszechnie stosowany w samorządzie terytorialnym. Mają go zarówno urzędy miast i gmin, jak i starostwa czy jednostki od nich zależne, czyli na przykład instytucje odpowiadające za odpowiednie utrzymanie dróg w zimie. 

Czy każda firma w Polsce musi posiadać numer NIP?

Zdania na ten temat są podzielone. Oczywiście, każda działalność rejestrowa, bez względu na jej osobowość prawną, musi takim numerem dysponować. W praktyce oznacza to, że posiadają go na przykład firmy jednoosobowe, spółki cywilne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Jest jednak od tej reguły jeden wyjątek. Kilka lat temu w polskim porządku prawnym oficjalnie wprowadzono pojęcie działalności nierejestrowej. To dość specyficzny model prowadzenia biznesu, który często określa się mianem firmy na próbę. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Osoba trudniąca się taką pracą nie musi odprowadzać większości danin publicznych przy założeniu, że jej miesięczny dochód nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia, jakie na dany rok kalendarzowy wskaże rząd. Z formalnego punktu widzenia taka osoba nie musi (a wręcz nie może) podawać numeru NIP, bo jako działalność nierejestrowa go nie posiada. Mimo tego, że może wystawiać swoim klientom faktury.

Kiedy przyda nam się Numer Identyfikacji Podatkowej?

Dla przedsiębiorców jest to kluczowy identyfikator, od którego w dużej mierze zależy to, czy uda nam się płynnie i bezproblemowo prowadzić naszą działalność gospodarczą. NIP podajemy między innymi na fakturach oraz innych dokumentach o charakterze fiskalnym. 

Dużą rolę NIP odgrywa też podczas comiesięcznych rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz z fiskusem. Logując się do konta firmy, przedsiębiorca zawsze na samym szczycie listy widzi tryb uwiarygodnienia się w oczach instytucji podatkowej właśnie przez numer NIP. Baza NIP co do zasady jest publiczna, każdy z nas może się z nią zapoznać. Dodatkowo, od 2020 roku, można też sprawdzić kontrahenta na białej liście podatników VAT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!