Czy wszystkie firmy muszą się wpisać do BDO?

Baza BDO to nowość, która w Polsce pojawiła się w 2018 roku. Nakłada ona na podmioty gospodarcze wiele nowych obowiązków, które skupiają się na trosce o środowisko naturalne. Czy wszystkie firmy muszą się dopisać do BDO?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 lipca 2021

BDO — najważniejsze informacje

Troska o środowisko naturalne ma kluczowe znaczenie. Zwłaszcza teraz, w czasach globalnego ocieplenia i coraz większych anomalii pogodowych, jakie przetaczają się nie tylko przez różne regiony Polski, ale i przez całą planetę. Dość wspomnieć, że na północy Kanady trwa fala upałów, jaka nigdy nie była tam obserwowana.

BDO to zintegrowany, ogólnopolski rejestr, którego brakowało w naszym rodzimym porządku prawnym. Ma on pomóc w dokładnym prześledzeniu całej trasy, jaką pokonują dane dobra (na przykład tonery do drukarek) od momentu zakupu, aż po ich utylizację.

BDO uruchomiono w 2018 roku, jednak ustawodawca wyznaczył tutaj pewnego rodzaju okres przejściowy. Skutkował on tym, że dopiero od 2020 roku podmioty gospodarcze mogą dodawać wpisy w systemie. Te oczywiście mogą być kontrolowane przez służby państwowe.

Czy BDO jest obowiązkowe dla wszystkich rodzajów firm?

Nie. Zdecydowano się na parę wyjątków. Warto odnotować, że BDO nie jest obowiązkowe m.in. dla części firm jednoosobowych. Nie muszą się też zapisywać rolnicy, których areał ziemski jest mniejszy niż 75 hektarów. Dość prostym sposobem na pominięcie wpisu do BDO jest zawarcie umowy z wyspecjalizowaną firmą, która będzie utylizować i rozliczać nasze odpady.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zbiór nie dotyczy też jednostek organizacyjnych, czyli na przykład urzędów gmin czy starostw powiatowych, a także osób fizycznych. Z obowiązku rejestracji są też zwolnione te rodzaje działalności, które nie wytwarzają odpadów innych niż komunalne. Te podmioty powinny jednak pamiętać o tym, by w razie kontroli okazać rachunki za wywóz nieczystości.

Co grozi za niedopisanie się do BDO?

Kary są dość wysokie. Co warto podkreślić, ich rozpiętość pod wieloma względami może być wręcz imponująca. Minimalna kara wynosi 5 tysięcy złotych podczas gdy najwyższa, jaką można zasądzić, wynosi nawet milion złotych. To sporo pieniędzy. Na pewno o wiele więcej niż wart jest wpis do BDO.

Ustawodawca nie karze tylko za brak zgłoszenia. Problematyczna sytuacja może pojawić się też wtedy, gdy do rejestru nie będziemy zgłaszać wszystkich naszych nieczystości, jakie wygenerowaliśmy w toku prowadzenia działalności gospodarczej.

Na mocy kontroli, jaką państwo oczywiście może przeprowadzić, podmiot gospodarczy może zostać ukarany mandatem w wysokości między 2 a 10 tysięcy złotych, jeśli okaże się, że na terenie działalności gospodarczej — w kwestiach, jakie reguluje BDO — pojawiły się rozbieżności. 

Widać więc dość wyraźnie, że ustawodawca postawił tutaj na szeroko rozumiany czynnik prewencyjny. Wysokie kary na pewno skutecznie rozbudzą wyobraźnię wielu osób i sprawią, że unikanie dopisania się do rejestru BDO nie będzie zbyt popularną praktyką. Z prostego względu: po prostu nie będzie się to opłacać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!