Edukacja pracowników: czy dofinansowania i programy szkoleniowe mają sens?
Marzeniem każdego właściciela firmy jest załoga, która dąży do samorozwoju. Nowe umiejętności, studia podyplomowe czy specjalistyczne kursy to atut, którego nie sposób lekceważyć. A jednak wiele osób obawia się inwestować w edukację pracowników. Czy słusznie?
- Anna Malinowska
- /
- 20 lipca 2021
Dlaczego firmy obawiają się edukować pracowników?
Kluczową rolę odgrywa tu tak zwany syndrom ucieczki do przodu. Szefowie często boją się tego, że poświęcą czas i środki na wyedukowanie pracownika, a ten później złoży wypowiedzenie i otworzy własny biznes lub przejdzie do konkurencji.
Praktyka wielu firm pokazuje, że nie ma w tym twierdzeniu zbyt wiele prawdy. Owszem, takie sytuacje wciąż się zdarzają, jednak zazwyczaj ich przyczyna leży o wiele głębiej. Katalizatorem ucieczki z firmy nie jest edukacja, a na przykład zła atmosfera czy kiepskie płace.
Na pewno można też wskazać na niesprawiedliwy system premiowania oraz na brak ścieżki awansu zawodowego. Przedsiębiorcy, którzy boją się tego, że pracownicy odejdą z ich firmy, powinni więc spojrzeć na tę kwestię o wiele bardziej kompleksowo.
Zapewne część z nich dostrzeże wtedy prostą zależność: zadowolony, wyedukowany pracownik nie dość, że nie chce zmieniać miejsca pracy, to jeszcze będą zachęcali do pracy swoich znajomych specjalistów, dzięki czemu działalność zyska szansę na prężny rozwój.
Jak finansować edukację pracowników w firmie?
Wbrew obiegowej opinii, nie potrzeba bardzo dużych środków finansowych. Chyba że nasza firma jest wyspecjalizowana w bardzo wąskiej niszy, a szkolenia lub dodatkowe kursy faktycznie należą do rzadkości. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często.
Kiedy rozmowa call center jest uznana za spamowanie?Michał Górecki
Warto wskazać na szerokie możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla osób zatrudnionych w firmach, które chcą zwiększać swoje kompetencje zawodowe. Można tu wskazać na przykład na dotacje celowe z wojewódzkich lub powiatowych urzędów pracy.
Każde województwo, a czasem i powiat, ma tutaj swoje własne priorytety. Czasem wspierany będzie na przykład kurs obsługi wózka widłowego i jego zakup, a kiedy indziej oferta będzie nieco szersza i pozwoli na przykład na wysłanie pracownika na studia podyplomowe bez ponoszenia prawie żadnych kosztów.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Z pomocą przychodzi też Unia Europejska i szereg programów aktywizujących lokalne społeczności. Programy mogą być podzielone ze względu na wiek, płeć, a także status osób, które chcemy zatrudnić lub które już pracują w naszej działalności.
Czy inwestycja w pracownika to przyszłość rynku?
Tak, bez wątpienia. Od około 2018 roku mamy w Polsce rynek pracownika. To sytuacja, kiedy to przedsiębiorcy muszą kusić pracowników, by ci zainteresowali się ich ofertą. Można próbować przyciągnąć ich do firmy na wiele sposobów.
Coraz częściej premie czy wyższa podstawa wynagrodzenia już nie wystarcza. Pracownicy chcą się rozwijać i zwiększać swoje kompetencje, by w przyszłości zarabiać więcej. Inwestycja w edukację pracownika to w pewnym sensie jedna z najlepszych inwestycji w firmę, na jaką można się zdecydować.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?