Jak zaplanować schemat zatrudnienia w centrum monitoringu?

Monitoring to przyszłość bezpieczeństwa. To fakt, z którym trudno dyskutować. Wiele państw już dziś inwestuje ogromne środki, by pokryć siecią kamer jak największą część miast czy — patrząc szerzej — państw. Jak zaplanować zatrudnienie w centrum monitoringu i o czym warto pamiętać?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 lipca 2021

Ogólne zasady przy wdrażaniu centrum monitoringu?

Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Inwestycja w dobrze stworzoną sieć kamer wymaga wiele czasu, środków oraz podejmowania dobrych decyzji na każdym etapie rozwoju projektu. Praktyka pokazuje, że właśnie ten trzeci aspekt bywa największym wyzwaniem dla firm czy gmin. 

Zwykle informacja o inwestycji w monitoring, czy to na terenie spółdzielni, firmy czy dzielnicy lub miasta, nie przechodzi bez echa. Media informują o planach, a mieszkańcy zaczynają angażować się w ten proces. To ogromny sukces (bo nie jest łatwo zaktywizować lokalną społeczność), ale i zagrożenie. 

Czy tego chcemy, czy nie, wiele osób nie wie o tym, jak działa monitoring wizyjny. Część osób będzie chciała, aby oko kamer koniecznie wycelować w parking, gdzie parkują one swoje pojazdy. Nie zabraknie też osób, które będą chciały dowiedzieć się, pod jakim adresem w internecie będzie można patrzeć na obraz z kamer. 

Częstą przyczyną pomyłki jest nagminne mylenie tak zwanych kamer on-line, które są nakierowane na przykład na rynki miast czy wyciągi narciarskie z tradycyjnym monitoringiem wizyjnym, którego główną rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy.

O czym powinniśmy pamiętać na etapie projektu?

Na pewno warto rozprawić się ze wskazanym wyżej mitem. Kamery nie mogą być ogólnodostępne w sieci. Obraz musi być wysyłany zaszyfrowanym pasmem, a dostęp do utrwalanych na nośniku danych będzie mieć tylko operator. Lokalnej społeczności można to na szczęście wytłumaczyć bardzo łatwo. Wystarczy powiedzieć, że złodzieje mogliby korzystać z systemu kamer i nauczyliby się go omijać.

Naruszenie przepisów o ochronie danych osobowychNaruszenie przepisów o ochronie danych osobowychRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na pewno warto współpracować z policją czy strażą miejską. Dlaczego to tak ważne? Instytucje te są zobowiązane do tworzenia mapy wykroczeń. Typując ulokowanie sieci kamer w mieście lub na terenie osiedla można posiłkować się tymi danymi. Pozwoli to wytypować punkty, od których warto zacząć budować system. 

Zatrudnienie w centrum monitoringu

Bez wątpienia musimy obsadzić wszystkie trzy zmiany. Ryzyko kradzieży czy aktu wandalizmu zachodzi przez całą dobę. Jeśli chcemy zatrudniać pracowników na umowę o pracę, to oznacza to, że takich osób nie powinno być mniej niż 5-6. Musimy pamiętać o prawie pracy i zapisach, które dają pracownikom prawo do określonej liczby dni wolnego w miesiącu.

Warto mieć też na uwadze, że jeden pracownik może nie obsłużyć zbyt dużej ilości kamer. Jeśli jest ich kilka (4-10) to można próbować objąć je wzrokiem. Najlepiej jednak założyć, że jeden pracownik powinien mieć „pod sobą” do 10 kamer. Im więcej będzie kamer, tym więcej powinniśmy zatrudniać operatorów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo mienia i osób, czy to w firmie, czy w jednostce miejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!