Praca hybrydowa a kontrola dostępu do stanowiska roboczego. Jak to zorganizować?
Pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na nasze życie. Zarówno w ujęciu towarzyskim, zdrowotnym, jak i zawodowym. Nawet teraz, gdy trzecia fala zachorowań już opadła, sporo osób chciałoby pracować w trybie hybrydowym. Jak im to umożliwić? Dużą rolę może odegrać zdalny dostęp do stanowiska roboczego.
- Anna Malinowska
- /
- 19 lipca 2021
Polacy pokochali pracę zdalną i hybrydową
Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Szacuje się, że nawet 30-35% osób, które w pewnym momencie pandemii pracowały z domu, chciałyby kontynuować ten model działania. Warto podkreślić, że nie jest to tylko i wyłącznie opinia pracowników, ale i sporej części właścicieli firm.
Z ich strony praca hybrydowa również oznacza pewne oszczędności. Jeśli płacimy właścicielowi budynku za każde zajęte miejsce parkingowe, jakie mamy zapisane w umowie, to oznacza to niższy czynsz. Na dodatek spada zużycie energii elektrycznej, co również pomaga generować oszczędności.
Dużą rolę w tak zgodnych opiniach przełożonych i pracowników bez wątpienia odgrywa też zaskakująco wysoka wydajność załogi. Podczas kolejnych fal pandemii dość szybko okazało się, że osoby pracujące z domu nie tylko dają sobie radę ze wszystkimi zleconymi zadaniami, ale nawet wykonują je szybciej.
To zaś pozytywnie wpłynęło na przerób w firmie. Niektóre działalności mogły nawet pozwolić sobie na rozpoczęcie współpracy z nowymi, wymagającymi klientami, bez konieczności zwiększania liczby osób zatrudnionych w działalności. Pokazuje to dość dobitnie, że praca hybrydowa to być może przyszłość rynku pracy. Nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych państwach.
Bezpieczeństwo podczas pracy hybrydowej
Ten model wykonywania obowiązków zawodowych bazuje na łączności z internetem. Łącze musi być szybkie, stabilne i zabezpieczone. Nasze komputery — ze względu na wiele zagrożeń, jakie czyhają w sieci — także powinny być odpowiednio chronione. Antywirus to absolutne minimum.
Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Idealnym rozwiązaniem byłoby dostarczenie przez pracodawcę na przykład laptopów z dedykowanym oprogramowaniem. Pracownik odpowiada za takie użyczone urządzenie, a ze względu na to, że jest to narzędzie do pracy, nie może korzystać z niego w celach prywatnych, czyli na przykład do oglądania programów na VOD czy mediów społecznościowych.
Dostęp zdalny a praca hybrydowa
To dość ciekawe rozwiązanie, które bazuje na tym, że niektóre z baz danych oraz aplikacji nie powinny znajdować się poza firmą. Musimy upewnić się, że urządzenie pracownika będzie włączone. Następnie trzeba skonfigurować tak zwany pulpit zdalny. Na rynku można znaleźć wiele narzędzi, które szybko pomogą uporać się z tą funkcją.
Na końcu trzeba już tylko zalogować się na swoje konto pracownika z domu, by szybko uzyskać wgląd do najważniejszych informacji, plików zgromadzonych w miejscu pracy lub na przykład do firmowej korespondencji e-mailowej.
To ceniony, wielokrotnie sprawdzony sposób, dzięki któremu zawsze możemy pracować z domu, jednocześnie mając pełen dostęp do niezbędnych informacji, które wykorzystujemy w naszej codziennej pracy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?