Snapchat zwalnia pracowników

Snap Inc. ogłosił nową rundę zwolnień, w ramach której firma zamierza zwolnić 10% swojej siły roboczej na całym świecie w związku z dalszą racjonalizacją kosztów i ponownym ukierunkowaniem działalności.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 13 lutego 2024

Do zwolnienia 500 osób

Jak donosi CNBC, Snap zwolni około 500 osób w ramach najnowszego przeglądu kosztów i strategii. Według Snapa : „Reorganizujemy nasz zespół, aby zmniejszyć hierarchię i promować współpracę osobistą. Skupiamy się na wspieraniu odchodzących członków zespołu.” To było trudne 12 miesięcy dla firmy, ponieważ w sierpniu Snap również zwolnił 20% swojej siły roboczej, czyli 1200 pracowników, aby zrównoważyć straty w przychodach z reklam i usprawnić swoje działania. We wrześniu Snap zamknął także swój zewnętrzny projekt AR ARES, co spowodowało dalsze zwolnienia.  

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINERafał Stępniewski

Wśród różnych cięć Snap musiał także odłożyć na półkę kilka swoich projektów pobocznych, w tym kamerę dronową Pixy, którą zamknął po zaledwie czterech miesiącach obecności na rynku. Choć z perspektywy czasu można stwierdzić, że tak się stało, bo w zeszłym tygodniu firma Snap ogłosiła wycofanie wszystkich swoich dronów Pixy ze względu na ryzyko pożaru w przypadku dołączonych akumulatorów.

To wycofanie zwiększy przychody Snapa, a ponieważ jego marże są już niewielkie, firma musi przeprowadzić restrukturyzację tam, gdzie to możliwe. Częścią problemu Snapa jest to, że nie generuje dochodu tam, gdzie obserwuje zwiększone zainteresowanie użytkowników.

Przychody wzrosły, ale…

W trzecim kwartale firma powróciła do dodatniego wzrostu, a jej całkowite przychody wzrosły o 5% rok do roku, do 1,19 miliarda dolarów. I chociaż Snap dodał w tym okresie więcej użytkowników, praktycznie cały wzrost liczby użytkowników pochodzi obecnie z segmentu „Reszta świata”, przy czym wzrost dotyczy zwłaszcza użytkowników z Indii.

Problem Snapa polega na tym, że jego średni przychód na użytkownika jest nadal niższy niż wcześniej, a nawet zmniejszył się w tym kluczowym segmencie wzrostu. Jak widać, Snap w dalszym ciągu jest w dużym stopniu zależny od użytkowników z Ameryki Północnej i nie odnotowuje wzrostu w tym segmencie. Zaryzykuję przypuszczenie, że w czwartym kwartale, który Snap ogłosi w tym tygodniu, dane te nie poprawiły się w żaden znaczący sposób. Jednocześnie koszty spółki stale rosną.

Duże zmiany na InstagramieDuże zmiany na Instagramie Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Snap pracuje nad zmniejszeniem swoich wydatków na infrastrukturę poprzez zmienione umowy z Amazonem i Google, ale w miarę dodawania nowych użytkowników nieuchronnie zawsze będzie występował poziom kryzysu na górze, gdzie należy utrzymać przepustowość i dochody, w idealnym przypadku musi rosnąć stopniowo. 

Snap ucierpiał przez aktualizacje Apple

Snap również mocno ucierpiał z powodu aktualizacji Apple na iOS, chociaż jego systemy są udoskonalane, a Amazon, jeden z największych reklamodawców Snap, również znacznie ograniczył w ubiegłym roku wydatki na reklamę  w aplikacji.

W sumie biznes Snap najwyraźniej boryka się z trudnościami, co może spowodować jeszcze większe trudności, zanim będzie w stanie przywrócić swoje procesy na właściwe tory. Jaki wpływ będzie to miało na rozwój Snapa i rozwój nowych projektów, takich jak okulary AR, które według dyrektora generalnego Snap Evana Spiegela pozostają priorytetem?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!