Oszustwa miłosne w Internecie. Jakie sztuczki są stosowane?

Bezpieczeństwo w Internecie jest podstawą, a zasady trzeba stosować także w życiu osobistym. Wiele osób z pewnością miało kontakt z osobami, które stosując manipulacje chciały wyłudzić pieniądze lub prywatne dane. Warto wiedzieć, jakie sygnały mogą wskazywać o nieuczciwych zamiarach!

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 13 lutego 2024

W jaki sposób działają oszuści?

Miłosne oszustwa w Internecie przyjmują różne formy; osoby tym się zajmujące sięgają po te same schematy, by osiągnąć swoje cele. Często tworzą fałszywe profile na portalach społecznościowych lub aplikacjach randkowych, udają kogoś innego stosując zdjęcia innych, podają fałszywe informacje. Takie działania mają na celu nawiązanie kontaktu z ofiarą i wywołanie w niej emocji. Po zdobyciu zaufania dążą do wyłudzenia pieniędzy, danych poufnych lub wykorzystania emocjonalnego.

Oszuści często tworzą fałszywe profile na portalach społecznościowych, udając osoby atrakcyjne lub mające wysoki status społeczny, jak żołnierze, oficerowie, modele czy bogaci przedsiębiorcy. Wykorzystując zdjęcia z misji wojskowych, atrakcyjne portrety czy symbole bogactwa udaje się im przyciągnąć uwagę potencjalnych ofiar i budować zaufanie. Fałszywe historie i romantyczne obietnice pomagają w manipulacji emocjonalnej, co ułatwia oszustom wyłudzenie pieniędzy lub informacji od ofiary. Opowiadają różne historie, takie jak problemy finansowe lub choroby, by uzyskać wsparcie finansowe. Z kolei "Romance scam" polega na wysyłaniu fałszywych wiadomości, które udają zainteresowanie romantycznymi relacjami. Celem jest uzyskanie poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart kredytowych.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Romans wirtualny może być także strategią: oszuści nawiązują romans z ofiarą, by później wykorzystać intymne informacje lub zdjęcia do wymuszenia pieniędzy lub innych korzyści. Uzyskane informacje mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości lub innych przestępstw.

Warto również wspomnieć o romansach na odległość, gdzie oszuści wykorzystują manipulację emocjonalną, by utrzymać ofiarę na dystansie i uzyskać od niej emocjonalne wsparcie lub wyłudzić pieniądze, nawet bez faktycznego spotkania się osobiście. Wszystkie te metody opierają się na wykorzystaniu emocji i zaufania ofiary w celu osiągnięcia korzyści dla oszusta. Dlatego też ważne jest, aby być świadomym takich zagrożeń i zachować ostrożność podczas nawiązywania relacji online.

Na co uważać w Internecie?

Internet stał się miejscem, gdzie nie tylko nawiązujemy kontakty społeczne czy prowadzimy biznes, ale także szukamy miłości i bliskości. Niestety, równocześnie z tą pozytywną stroną, pojawia się także ryzyko padania ofiarą oszustw miłosnych online. To zjawisko, znane jako "romans internetowy" lub "catfishing", nie tylko wykorzystuje zaufanie i uczucia ludzi, ale także potencjalnie naraża ich na straty finansowe, emocjonalne oraz kradzież tożsamości.

Romansy internetowe to coraz bardziej powszechna forma przestępstw, w której oszuści wykorzystują fałszywe profile na portalach społecznościowych. W takiej rzeczywistości zwykle kierując się nadzieją na prawdziwą miłość lub zaangażowanie emocjonalne, wielu ludzi staje się łatwym celem dla oszustów. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym zagrożeń związanych z miłosnymi oszustwami w Internecie i stosować się do zasad ostrożności, by uniknąć upadku ofiarą tych podstępnych praktyk.

Oszustwa miłosne stanowią poważne zagrożenie w Internecie, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i mieć świadomość potencjalnych pułapek. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Fałszywe profile: Warto zachować czujność wobec osób, które szybko nawiązują kontakt i wydają się zbyt idealne, by być prawdziwe. Należy dokładnie sprawdzać profile nowych internetowych znajomych, przeglądać zdjęcia;
  • Naciągające historie: Oszuści często wykorzystują smutne lub dramatyczne historie, aby zdobyć sympatię i wsparcie finansowe od ofiar. Dobrze zachować zdrowy sceptycyzm wobec osób, które nagle proszą o pieniądze;
  • Prośby o poufne informacje: Nie powinno się udostępniać poufnych danych osobistych, takich jak hasła czy numery kart kredytowych, szczególnie osobom, których dopiero niedawno zostały poznane, zwłaszcza online;
  • Weryfikacja tożsamości: Jeśli są wątpliwości co do tożsamości osoby, z którą został nawiązany kontakt online, można spróbować zweryfikować dane, na przykład skorzystać z narzędzi do sprawdzania zdjęć lub przeprowadzić własne dochodzenie;
  • Sprawdzanie wiarygodności: Jeśli ktoś prosi o pieniądze lub chce innych korzyści trzeba zastanowić się, czy ta osoba jest rzeczywiście godna zaufania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdrowy sceptycyzm i ostrożność są kluczowe w świecie internetowych relacji. Jeśli masz wątpliwości co do czyjejś uczciwości, lepiej zachować dystans i unikać udzielania się emocjonalnie lub finansowo.

Związki dla pieniędzy — sygnały ostrzegawcze

Internet stał się miejscem, gdzie nie tylko nawiązujemy kontakty społeczne czy prowadzimy biznes, ale także szukamy miłości i bliskości. Niestety, równocześnie z tą pozytywną stroną, pojawia się także ryzyko padania ofiarą oszustw miłosnych online.

W takiej rzeczywistości, zwykle kierując się nadzieją na prawdziwą miłość lub zaangażowanie emocjonalne, wielu ludzi staje się łatwym celem dla oszustów. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym zagrożeń związanych z miłosnymi oszustwami w Internecie i stosować się do zasad ostrożności, by uniknąć upadku ofiarą tych podstępnych praktyk.  Nie uczciwą praktyką jest sytuacja, gdy jedna osoba wykorzystuje drugą w celu osiągnięcia korzyści finansowych lub materialnych. Istnieje wiele sygnałów, które mogą wskazywać na to, że dana relacja opiera się głównie na pieniądzach. 

Internetowe love czy jednak oszustwo?Internetowe love czy jednak oszustwo?Joanna Gościńska

Ostrzeżeniem może być nagłe zainteresowanie finansami przez partnera. W przypadku, gdy osoba bliska zaczyna nagle zadawać wiele natarczywych pytań dotyczących sytuacji finansowej może  sugerować, że ma zamiar korzystać ze środków. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest regularne proszenie o pieniądze lub korzystanie ze środków bez wyraźnego planu na ich zwrot. Unikanie rozmów na temat finansów lub ustalenia jasnych zasad dotyczących wspólnych wydatków może być próbą ukrycia własnych zamiarów korzystania z pieniędzy. Jeśli partner stale naciska na podniesienie standardu życia, kupowanie drogich przedmiotów czy wyjazdów, mimo że nie ma na to pieniędzy może to być znak, że bardziej zależy mu na luksusie niż na zdrowych relacjach.

Większe zainteresowanie finansami niż uczuciami i potrzebami emocjonalnymi może wskazywać na to, że związek nie jest oparty na prawdziwej miłości. Ważne jest, aby być świadomym tych sygnałów i zachować zdrowy dystans w relacji, aby uniknąć wykorzystywania lub manipulacji.

Warto być czujnym i zwracać uwagę na te sygnały ostrzegawcze, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę związku dla pieniędzy. Prawdziwe uczucia powinny być oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i zaangażowaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!