Synchronizacja danych w ekosystemie Apple - co warto o niej wiedzieć?

Apple to firma, która od wielu lat z powodzeniem rozwija swój własny ekosystem. Producent postawił na rozwiązania projektowane od zera, które „spakował” w szczelnie zamknięte oprogramowanie, które jest niedostępne dla użytkowników innych platform. Jak Apple rozwiązało kwestię synchronizacji danych?

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lipca 2021

Synchronizacja danych w Apple — podstawowe informacje

Często można spotkać się z opinią, jakoby rozwiązania od Apple były najbardziej kompleksową propozycją dla biznesu. Trudno dyskutować o wyższości Mac OS nad Windowsem, jednak na pewno trzeba przyznać, że grono entuzjastów Apple wciąż rośnie.

Firma tworzy rozwiązania typu premium, które pod wieloma względami zapewniają o wiele wyższy komfort niż analogiczne rozwiązania innych marek stworzone dla zupełnie innych systemów operacyjnych. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób interesuje magia produktów z logo nadgryzionego jabłka. 

Warto podkreślić, że producent z Cupertino poszedł do kwestii synchronizacji naszych informacji na poważnie. Najważniejszą rolę odgrywa tu bezpieczeństwo oraz prywatność danych użytkownika, co zresztą Apple bardzo często podkreśla w swoich kampaniach reklamowych.

Faktycznie, kolejne metody uwierzytelniania, integracja wszystkich narzędzi z naszym Apple ID, co w dużej mierze wyklucza udział pośredników, na przykład innych firm, to atuty, które zdecydowanie warto docenić. O skuteczności zabezpieczeń stosowanych przez producenta najlepiej świadczy to, że trudno przeczytać w sieci o włamaniach do baz danych i serwerów Apple. Wynika to oczywiście z tego, że takich przypadków się niemal nie notuje. 

Jakie elementy systemu możemy zintegrować?

Niemal wszystkie, jednak producent postawił tutaj na kilka kluczowych funkcji. I tak, osoby, które połączą swojego iPhone’a z aplikacją Wiadomości na MacBooku (bez względu na to, czy jest to MacBook Air, czy Pro) lub Macu, mogą wygodnie, z poziomu klawiatury, odpowiadać na wiadomości SMS oraz oczywiście przeglądać całą historię korespondencji.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Kolejne narzędzie, które świetnie sprawdzi się w biznesie, to synchronizacja Kalendarza. Tu zasady są niemal takie same. Firma z Cupertino daje możliwość edycji i tworzenia wydarzeń z dowolnej platformy, która jest zintegrowana z naszym Apple ID. Może to być iPhone, MacBook Air czy iPad. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mamy też stały dostęp do bazy zdjęć (aplikacja Zdjęcia), wideopołączeń (FaceTime), a nawet do wykonywania połączeń telefonicznych. Jeśli będziemy korzystać z przeglądarki Safari, to nasze hasła i historia stron oraz zakładki również bezproblemowo się zintegrują. 

Czy synchronizacja usług to przyszłość?

Tak, zdecydowanie. Pokazuje to rozwój technologii na przestrzeni ostatnich trzech-czterech lat. Właśnie wtedy konkurencja zaczęła dynamicznie gonić Apple, oferując własne modele synchronizacji wybranych danych. Widać więc dość wyraźnie, że globalne korporacje dostrzegają ogromny potencjał tego rynku.

Synchronizacja plików to ogromny atut dla użytkowników. Im szybciej stanie się on standardem, tym więcej na tym zyskamy. Bez względu na to, z czyjej platformy będziemy korzystać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!