Linux w biurowej działalności gospodarczej - czy to się może udać?

Wokół Linuxa narosło wiele mitów. Często uważa się, że jest to oprogramowanie dla profesjonalistów, którzy pracują z wykorzystaniem systemowej konsoli i korzystają tylko z interfejsu w języku angielskim. Fakty są jednak zupełnie inne. Czy Linux sprawdzi się w biurze?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 lipca 2021

Czym wyróżnia się Linux?

Jest to oprogramowanie, którego kernel jest ogólnodostępny. Każdy może go pobrać i edytować, tworząc jednocześnie własną wersję oprogramowania. To właśnie łatwy dostęp do Linuksa stoi za jego sukcesem. Kolejnym atutem jest to, że zdecydowana większość dystrybucji jest darmowa.

Poszczególne wersje oprogramowania znacznie różnią się między sobą. Zmiany dotyczą nie tylko kernela, ale i interfejsu graficznego. Społeczność skupiona wokół tego oprogramowania od wielu lat dywaguje nad tym, które środowisko pracy jest najlepsze.

Swoich fanów ma na przykład środowisko KDE. Nie brakuje też fanów LXDE, XDE, a także autorskiego środowiska od Ubuntu: Unity. Wyróżnia się ono łatwością obsługi oraz wieloma widgetami i motywami, które użytkownik może pobrać, by nieco bardziej spersonalizować oprogramowanie.

Linux w biurze — czy to ma sens?

Opinie pracowników są podzielone. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj pracy jest tym dominującym w naszej działalności gospodarczej. Jeśli na przykład kluczowym obszarem jest praca z tekstem, to Linux bez trudu jest w stanie zastąpić oprogramowanie innych firm.

Jak sprawdzić, czy mój system IT jest bezpieczny?Jak sprawdzić, czy mój system IT jest bezpieczny?Michał Górecki

Nie dość, że możemy skorzystać z webowych narzędzi, jak Dokumentów Google czy Microsoft Office, to jeszcze dostajemy do dyspozycji pakiety biurowe do zainstalowania. Można tu wskazać na przykład na KOffice oraz Libre Office, jednak lista aplikacji jest o wiele dłuższa.

Problematyczne może być wdrożenie Linuxa gdy pracujemy na wyspecjalizowanych aplikacjach, które nie mają swoich zamienników, a domyślnie są kompatybilne na przykład z Windowsem lub Mac OS. Może to być problem, którego nie uda się obejść, w wyniku czego będzie trzeba zrezygnować z Tuxa.

Warto wskazać też, że Linux, jako oprogramowanie niezwykle uniwersalne, świetnie sprawdzi się zarówno na komputerach PC, jak i na laptopach. Zdecydowana większość urządzeń dysponuje sterownikami, które są w pełni zgodne z tym oprogramowaniem. To kolejny atut.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie wolno zapomnieć też o tym, że niemal każdy Linux udostępniany jest na zasadach licencji GPL. Można więc bez trudu pobrać go z sieci, nagrać na bootowalnego pendrive’a i zainstalować na przykład zamiast Windowsa lub obok niego, jako drugi system. Także w firmie. 

Jeśli nie Linux to co?

Niestety, ale wybór nie jest zbyt rozbudowany. Na dobrą sprawę na rynku zostaje tylko Windows, jako oprogramowanie, które możemy komercyjnie kupić i zainstalować na dowolnym urządzeniu. Mac OS to ekosystem zamknięty, zarezerwowany tylko dla urządzeń tej firmy.

Możemy jeszcze posiłkować się dość specyficzną odmianą Linuxa — ChromeOS, czyli — w pewnym uproszczeniu — przeglądarką internetową, która udaje system operacyjny. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to narzędzie z wieloma ograniczeniami, które na dodatek wciąż napotyka na pewne problemy w pracy w trybie offline. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!