Android One - niedoceniana wersja Androida, która może Was zaskoczyć

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że na rynku znajduje się tylko jedna wersja Androida. To bardzo często powtarzany błąd, który działa na niekorzyść kupujących. Czym wyróżnia się Android One? Dlaczego pod wieloma względami przewyższa on „typowego Androida”?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 lipca 2021

Android One — co trzeba o nim wiedzieć?

Google to firma, która nie boi się eksperymentować ze swoim systemem operacyjnym. Jeszcze kilka lat temu na rynku — równolegle, obok siebie — funkcjonowała dedykowana wersja tego systemu dla smartfonów i dla tabletów. Z biegiem czasu granica się zatarła, jednak nie oznaczało to, że firma w pełni zlikwidowała wiele różnych ścieżek rozwoju oprogramowania.

Android One miał być odpowiedzią na coraz bardziej dający się Google’owi we znaki problem, jakim była problematyczna kwestia aktualizacji oprogramowania układowego. Mimo tego, że firma zrobiła na tym polu bardzo wiele dobrego, to Apple wciąż radzi sobie ze wdrożeniami aktualizacji o wiele lepiej. Dlaczego?

Wynika to z dość prostej zależności. Apple nie pozwala nikomu modyfikować oprogramowania. W tym samym czasie, Android, jako software otwarty musi forsować kolejne aktualizacje aż w trzech głównych obszarach: u producentów urządzeń (muszą oni dopasować do nowej wersji oprogramowania swoje nakładki systemowe), u operatorów (którzy także modyfikują software) oraz u dostawców podzespołów — by zapewnić zgodność sterowników. 

Android One miał usunąć ten problem, jednocześnie wydłużając czas wsparcia technicznego produktów z dwóch do trzech lat. Jest to z założenia czyste, wolne od modyfikacji, oprogramowanie, co znacznie przyspiesza cały proces jego aktualizowania.

Czy Android One wciąż jest rozwijany?

Tak, jednak liczba urządzeń (a więc i producentów), którzy są zainteresowani czystym Androidem, nie jest zbyt rozbudowana. W 2018 roku był taki moment, kiedy wydawało się, że rozwiązanie zaproponowane przez Google może bardzo dobrze przyjąć się na rynku.

Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jan Wróblewski

W projekt na poważnie zaangażowały się tak cenione firmy, jak Xiaomi — które wypuściło pierwszy telefon zgodny ze standaryzacją Android One — a także Motorola, Sharp, Nokia czy LG, które ostatecznie w 2021 roku wycofało się z działu mobilnego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Niestety, ale z biegiem czasu Android One stał się coraz bardziej niszowy. Producenci stopniowo zaprzestali wydawania nowych telefonów z tym systemem operacyjnym. Na dziś dzień, nowe urządzenia wydaje tylko Nokia, która w 2021 roku wydała cztery smartfony z tym systemem: X10, X20 oraz G10 i G20. 

Czy polityka aktualizacji Androida One przewyższa to, co oferuje konkurencja?

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Użytkownicy bardzo cenią sobie szybszy czas wydawania aktualizacji, jednak dość szybko okazało się, że niektóre z nich były pełne błędów i bugów, które znacznie utrudniały korzystanie z telefonów. Doszło nawet do kilku sytuacji, kiedy producent smartfona musiał zamrozić aktualizację, by naprędce usuwać błędy w oprogramowaniu. Pokazuje to dość jednoznacznie, że na polu aktualizacji Google wciąż musi gonić konkurencję.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!