Narzędzia SEO - czy wtyczki do CMS-ów zapewnią nam „prawdziwe SEO”?

Wiele osób zatrudnionych na stanowiskach administratorów lub edytorów treści każdego dnia swojej pracy spotyka się z dedykowanymi wtyczkami, które — zdaniem ich twórców — mają optymalizować nasz serwis pod kątem SEO. Ile w tym prawdy?

Narzędzia SEO - czy wtyczki do CMS-ów zapewnią nam „prawdziwe SEO”?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lipca 2021

Wtyczki SEO do CMS-a: czy to ma sens?

Na rynku funkcjonuje co najmniej kilka ciekawych systemów zarządzania treścią, czyli właśnie CMS-ów, które składają się z modułu głównego, tak zwanego instalatora oraz wtyczek, czyli narzędzi, które każdy może samodzielnie pobrać, zazwyczaj z ogólnodostępnego repozytorium.

Wtyczki są dostępne w wersjach darmowych oraz komercyjnych. Może więc zdarzyć się, że przedsiębiorca — wierząc w ich ogromne znaczenie — kupi na przykład płatną wersję takiego narzędzia, będąc w pełni przekonanym o tym, że to najlepsza inwestycja w pozycjonowanie stron, jaką może uczynić. Ile w tym prawdy?

Niestety niewiele. SEO to zagadnienie niezwykle szerokie, które znacznie wykracza ponad potencjał zdecydowanej większości wtyczek, jakie można znaleźć w dedykowanych sklepach ze wtyczkami do różnych systemów: od Wordpressa po Drupala i Joomlę.

Dlaczego wtyczki SEO nie są w stanie tworzyć dobrego SEO na naszej stronie?

Przede wszystkim dlatego, że jest to narzędzie, które działa tylko w obszarze jednej (naszej) witryny. Stwarza to spory problem. SEO wymaga szerokiego podejścia, które nierzadko ogranicza się do analizowania stron konkurentów, których może być nawet kilkunastu, a czasem i kilkudziesięciu. 

Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski

Stwarza to pewne problemy, które mogą wprowadzać właściciela serwisu, a także i administratora w błąd. Pamiętajmy też o tym, że niektóre reguły, jakie są zaimplementowane we wtyczkę, mogą nie pokrywać się z wytycznymi Google.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Wyszukiwarkowy gigant często zmienia wytyczne i zasady, które wpływają na wyniki strony w wyszukiwarce Google. Korzystanie ze wtyczki stwarza więc tutaj pewne ryzyko: jeśli jej wydawca nie zdąży z aktualizacją, to może dojść do sytuacji, kiedy będziemy poniekąd działać na swoją niekorzyść, optymalizując stronę do nieaktualnych rekomendacji Google.

Jeśli nie wtyczki to co?

Idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług wyspecjalizowanej, profesjonalnej agencji, dla której SEO jest głównym zakresem funkcjonowania. Powinniśmy pamiętać też o tym, że na pozycjonowanie stron w internecie składa się też szeroko rozumiany content, czyli treści. 

Wiele firm przekonało się, że współpraca z agencjami SEO może zapewnić nam świetne efekty, a — co najważniejsze — uwolni nas też od szeregu związanych z tym zajęć. Naszą rolą będzie tylko zapłata za wykonaną prace oraz wdrażanie zmian i sugestii, jakie zaleca nam firma. 

Możemy też zainwestować w usługi rozliczane w cyklu abonamentowym. Na pewno warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, jak SurferSEO, Senuto oraz Ahrefs. Zdaniem wielu specjalistów SEO, to właśnie te narzędzia wespół z aplikacją Screaming Frog mogą pomóc nam w skutecznym pozycjonowaniu serwisu w internecie i zdobywaniu coraz wyższych miejsc w wynikach wyszukiwania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!