Troll internetowy. Czym się zajmuje? Jak działa?

rnOsoba, która ukrywa się za internetową maską i wirtualną tożsamością, gotowa do wywołania chaosu i dezinformacji, to tajemnicza i często nieodgadniona postać w świecie online. Troll internetowy, bo o nim mowa, to jednostka zdolna do wywołania kontrowersji, prowokowania negatywnych emocji oraz zakłócania spokoju w przestrzeni wirtualnej. Stanowi wyzwanie dla społeczności online i platform internetowych.

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 września 2023

Troll internetowy: definicja

Troll internetowy to użytkownik internetu, osoba, która celowo publikuje kontrowersyjne, obraźliwe, fałszywe lub prowokacyjne treści w celu wywołania emocji, irytacji lub konfliktów wśród innych internautów. Ich działania są często niekonstruktywne, nie służą budowaniu pozytywnej dyskusji, ale raczej do zakłócania spokoju online.

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Mogą działać na różnych platformach internetowych, włączając w to fora dyskusyjne, media społecznościowe, dodawać komentarze na blogach, udzielać się na czatach online. Celem trolli jest często wywoływanie negatywnych reakcji w internautach oraz zdobywanie uwagi.

Trolling jest zachowaniem niepożądanym i nieakceptowalnym w większości społeczności online. Platformy internetowe często podejmują działania mające na celu moderację treści i karanie trolli, którzy łamią zasady. Wspólnota online stara się także rozwijać kulturę cywilizowanych i konstruktywnych dyskusji, aby ograniczyć wpływ trollingu na jakość interakcji w sieci.

Jak działa troll internetowy?

Osoby wprowadzające zamęt publikują obraźliwe komentarze, zawierające sarkazm lub kontrowersyjne opinie, dążą do sprowokowania silnych reakcji, wywołania chaotycznych i niekonstruktywnych dyskusji.

Często też naruszają zasady oraz regulaminy obowiązujące na platformach internetowych, co może skutkować nałożeniem blokad lub zawieszeniem konta. Niektórzy z nich celowo łamią te zasady, aby zdobyć rozpoznawalność i uwagę w społeczności online lub pokonać samotność.

Początek walki z dezinformacją w sieci. Powstał Kodeks Dobrych PraktykPoczątek walki z dezinformacją w sieci. Powstał Kodeks Dobrych PraktykMikołaj Frączak

Za ich sprawą w Internecie pojawiają się dezinformujące informacje, co może prowadzić do dezorientacji innych internautów oraz zakłócenia komunikacji w sieci. Osoby trollujące starają się odwracać uwagę od głównego tematu dyskusji, wprowadzając tematy lub kwestie, które nie mają związku z danym zagadnieniem. Ich celem jest utrudnienie osiągnięcia konstruktywnych rozwiązań lub wniosków.

Warto zdawać sobie sprawę, że trollowanie może negatywnie wpływać na jakość komunikacji w internecie oraz na samopoczucie innych użytkowników. Dlatego też istotne jest, aby społeczności internetowe miały odpowiednie regulacje dotyczące zachowania użytkowników oraz reagowały na trollowanie, aby zachować przyjazną i konstruktywną atmosferę online. Wiele platform internetowych stara się monitorować i zwalczać trollowanie poprzez moderację treści oraz wprowadzanie zasad i regulaminów mających na celu promowanie pozytywnego zachowania w sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!