Uwaga na fałszywą korespondencję z Urzędu Patentowego RP

Ostrzegamy przed kampanią oszustów podszywających się pod Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) – informuje mBank.

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Na co należy uważać?

- rzekome wezwania do zapłaty – przesłane pocztą tradycyjną (rzadziej również elektroniczną),

- spreparowane „DECYZJE”, „ŚWIADECTWA” oraz „UPOMNIENIA” których nadawca podpisuje się, jako Urząd Patentowy RP,

— prośba o uiszczenie opłaty na zagraniczny rachunek bankowy

Na czym polega zagrożenie?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszuści podszywają się pod istniejącą instytucję, wykorzystując wzorzec pism UPRP dla zwiększenia wiarygodności. Treść wiadomości wzywa do wpłaty środków w walucie EURO na fałszywy zagraniczny numer rachunku bankowego. W ten sposób, dochodzi do wyłudzenia środków, z tytułu konieczności uiszczenia opłaty na rzecz Europejskiego Urzędu Patentowego. Może ona dotyczyć również rzekomego wpisu do rejestru i uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy.

Jak sprawdzić, czy wiadomość jest prawdziwa?

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej wydał oficjalne ostrzeżenie na swojej stronie internetowej. W ogłoszeniu pt. „UWAŻAJ NA FAŁSZYWE DECYZJE, ŚWIADECTWA OCHRONNE, UPOMNIENIA!” znajduje się informacja m.in. o jedynym prawdziwym numerze rachunku do wpłat należącym do urzędu. Dodatkowo, znaleźć w nim można oficjalne stanowisko UPRP oraz numer infolinii, do przyjmowania pytań/zgłoszeń dotyczących podejrzanej korespondencji.

Dostaliście informację z Canal+ online o ataku hakerskim? I bardzo dobrzeDostaliście informację z Canal+ online o ataku hakerskim? I bardzo dobrzeMikołaj Frączak

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy otrzymana wiadomość, czy też numer rachunku są prawdziwe – warto skontaktować się bankiem w celu weryfikacji lub bezpośrednio z UPRP np. poprzez dedykowaną infolinię urzędu.

Co zrobić, gdy doszło do wpłaty/przelewu na fałszywy numer rachunku?

Sprawę należy pilnie zgłosić do mBanku, wskazując co najmniej numer rachunku odbiorcy i krótki opis zdarzenia.Przypominamy, że skontaktować się z nami na wiele sposobów – poprzez infolinię Contact Center pod numerem 0 801 273 273 lub 22 6 273 273, zgłoszenie do Opiekuna lub Oddziału Korporacyjnego, wiadomość autoryzowaną w systemie CompanyNet.

Co można jeszcze zrobić?

Zgłosić sprawę do organów ścigania, przedstawiając (jeśli to możliwe) zachowane pismo/fakturę/e-maila. Opcjonalnie: zgłosić sprawę do UPRP.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.

Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Źródło: mBank, Urząd Patentowy RP, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!