W jakim formacie najlepiej zapisywać dokumenty tekstowe i jakimi narzędziami je tworzyć?

Dokumenty tekstowe to jeden z fundamentów internetu, na którym swoją działalność opiera wiele firm. Warto zastanowić się nad tym, jak je tworzyć, a także, w jakich formatach najlepiej je zapisywać. Co trzeba wiedzieć o dokumentach tekstowych?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 lipca 2021

Webowe aplikacje do tworzenia dokumentów: czy to przyszłość?

Coraz większa część naszej aktywności przenosi się do internetu. od wielu lat korzystamy z chmur danych, dzięki którym możemy sprawnie zarządzać dużymi plikami, które nie mieszczą się w tradycyjnym załączniku poczty e-mail. 

Kwestią czasu było pojawienie się webowych edytorów tekstu. Nie jest to rozwiązanie nowe. Na dobrą sprawę, na bardzo podobnym schemacie działania bazuje na przykład edytor tekstowy w dowolnym CMS-ie, na przykład w Wordpressie czy Drupalu.

Użytkownik wprowadza treść, a następnie zapisuje ją jako szkic lub udostępnia szerokiej publiczności, która odwiedza jego stronę internetową lub bloga. Ten sam schemat (choć poszerzony o kilka użytecznych rozwiązań) wprowadzono w webowych edytorach tekstu.

Ich ogromną siłą jest to, że plik jest automatycznie nadpisywany. Znacznie minimalizuje to ryzyko utraty dużej ilości danych, na przykład w sytuacji, gdyby nasz komputer się zawiesił lub gdyby nagle odłączono nam zasilanie sieciowe, a my nie mielibyśmy listwy UPS. 

Z biegiem czasu pojawiły się funkcje, które coraz bardziej upodobniły webowe edytory do tych, jakie można instalować na komputerach PC, bez względu na to, czy napędza je dowolna dystrybucja Linuxa, Microsoft Windows czy Mac OS od Apple. 

Jakie są najpopularniejsze aplikacje do generowania plików tekstowych?

Bez dwóch zdań trzeba tu rozpocząć od pakietu Microsoft Office, ze szczególnym naciskiem na Worda, który zrewolucjonizował dostęp i zasady działania popularnych edytorów treści. Office dostępny jest zarówno w tradycyjnej, instalowanej na urządzeniach wersji, jak i jako pakiet online, wchodzący w skład usługi Office 365. 

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Apple od długiego czasu rozwija swoją autorską aplikację, Pages, która pod wieloma względami może rywalizować z pakietem od Microsoftu jak równy z równym. To ciekawe, uniwersalne narzędzie, które wspiera wiele trybów edycji tekstu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Synonimem nowoczesnego pakietu biurowego staje się też Google Docs, czyli webowy pakiet biurowy od Google. Nie maleje też popularność OpenOffice, czyli darmowego pakietu biurowego, który dominuje w ekosystemie Linuxa, a także Apache Office. 

W jakim formacie powinno się zapisywać dokumenty tekstowe?

Zasady gry narzuca tutaj Microsoft. Dlaczego? Ponieważ to właśnie do tej firmy należy najpopularniejszy pakiet biurowy, z jakim spotykamy się zarówno na komputerach domowych, jak i w firmach, bez względu na wielkość działalności gospodarczej.

Kluczowe formaty, które zapewnią nam szeroką kompatybilność między różnymi platformami, to na pewno.docx,.doc, a także dość niedoceniany format, jakim jest.rtf. Ten trzeci szczególnie przyda nam się wtedy, gdy chcemy tworzyć pliki zamknięte, bez prawa do ich edycji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!