Chmura danych: co wyróżnia najlepsze rozwiązania dostępne na rynku?

Ewolucja nośników danych wciąż postępuje. Jednym z pierwszych nośników zewnętrznych, z jakimi się spotkaliśmy, była dyskietka 3,5 cala. Później przeszliśmy na płyty CD, DVD, a obecnie prym wiodą chmury danych. Co wyróżnia te najlepsze?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 lipca 2021

Czym jest chmura danych?

Jest to wirtualna przestrzeń, jaką otrzymujemy w usłudze jej dostawcy. Aby zintegrować pliki na naszym komputerze z chmurą, potrzebne jest stałe połączenie z internetem. Bez tego nie uda nam się ani wysłać tam plików, ani później ich ściągnąć. 

Coraz częściej można spotkać się też z aplikacjami wyspecjalizowanymi, które nie tylko dają nam możliwość szybkiego wysłania plików do chmury danych, na przykład przez przeglądarkę internetową, ale oferują też swoją kliencką aplikację.

Model działania takiego narzędzia jest bardzo prosty. Jest to program, który instalujemy na swoim komputerze. Następnie zaznaczamy dyski i foldery, jakie mają być zintegrowane z chmurą. Cały proces dokonuje się automatycznie, bez konieczności ręcznego przenoszenia plików.

Warto w tym miejscu dodać, że chmura danych może przechowywać wiele różnych rodzajów plików. Wbrew obiegowej opinii, nie muszą to być tylko pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy zdjęcia. W chmurze można też gromadzić pliki skompresowane, a nawet instalatory aplikacji, na przykład.exe. 

Na jakich platformach dostępne są chmury danych?

Jest to rozwiązanie, które szturmem wzięło rynek. Nie powinno więc nikogo dziwić, że chmury danych są dostępne niemal na każdą platformę, która ma dostęp do internetu. Kluczową rolę odgrywa webowy interfejs. Nawet jeśli właściciel usługi nie stworzył dedykowanej aplikacji, to zawsze można przenieść tam plik ręcznie, wystarczy przenieść go i upuścić we właściwym oknie przeglądarki.

Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jan Wróblewski

Pozwala to stwierdzić, że chmury danych dostępne są między innymi na systemy z rodziny Microsoft Windows, dystrybucje Linuxa czy Apple Mac OS. Pozytywnym akcentem jest ich rosnąca popularność na platformach mobilnych: Androidzie oraz iOS od Apple. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto docenić też to, że coraz więcej firm oferuje podstawowe pakiety dostępne w pełni za darmo. Czasem mają one zaledwie 3 czy 5 GB miejsca, a kiedy indziej nieco więcej, jednak sam trend jest bardzo dobry, bo pomaga nam chronić najważniejsze dane, które są dla nas ważne, cenne. 

Co wyróżnia najlepsze chmury danych dostępne na rynku?

Przede wszystkim trzeba wskazać na bezpieczeństwo. Certyfikat SSL czy weryfikacja dwuetapowa jak i dynamiczna kontrola czasu sesji to podstawa. Wiele osób doceni też możliwość współdzielenia plików, na przykład w ramach jednej firmy. To prosty sposób, by naprędce zorganizować pracę zdalną. Zwłaszcza jeśli pracujemy zwłaszcza z arkuszami i plikami tekstowymi. 

Można też wskazać na wiele różnych pakietów takich wirtualnych dysków danych. Darmowa pula miejsca nie zawsze będzie w pełni wystarczająca. Warto mieć możliwość dokupienia dodatkowej przestrzeni, która pomoże nam skutecznie chronić ważne dla nas informacje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!