Windows 10: czym wyróżnia się system od Microsoftu?

Oprogramowanie od Microsoftu jest obecne na rynku od 1984 roku. Przez niemal trzy dekady firmie, którą do niedawna zarządzał Bill Gates, udało się wypracować pozycję światowego giganta. Z kolejnych wersji systemu korzystają miliardy osób na całym świecie. Czym wyróżnia się Windows 10? Czy warto dać tej platformie szansę?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o MS Windows 10?

Jest to następca Windowsa 8.1, który oficjalnie zadebiutował 29 lipca 2015 roku. Microsoft zapowiadał wtedy, że będzie to ostatni Windows, a firma od tej pory będzie bazować już tylko na aktualizacjach, które dla posiadaczy tego oprogramowania będą darmowe.

W tej wersji oprogramowania od Microsoftu w pełni powróciło menu Start, które po wielkiej rewolucji, jaką wprowadzono w Windows 8, zostało w dużej mierze zmarginalizowane. Wydawca oprogramowania chciał przejść na świetny i niezwykle intuicyjne menu bazujące na kafelkach, jednak opór społeczności okazał się zbyt duży.

Ostatecznie Microsoft ugiął się pod naciskiem użytkowników, a jedyną pamiątką po kafelkach, są charakterystyczne ikonki w szybkim menu wyboru w menu Start. Myliłby się jednak każdy, kto powiedziałby, że Windows 10 to krok wstecz. Wręcz przeciwnie.

Firma z Redmond rozwinęła między innymi tryb wirtualnych pulpitów, dzięki czemu można pracować zdalnie zarówno w widoku okna, jak i w trybie pełnoekranowym. To właśnie to rozwiązanie pozwoliło wielu firmom utrzymać ciągłość pracy podczas lockdownu, jaki sprowadziła pandemia koronawirusa.

W 2020 roku Windows 10 zainstalowany na ponad połowie komputerów na całym świecie, co niezaprzeczalnie zapewniło mu pierwsze miejsce w zestawieniu. Platforma od Microsoftu bazuje na miesięcznych lub kwartalnych łatkach bezpieczeństwa. Te instalowane są w tle, pozwalając użytkownikom na ciągłą pracę z komputerem.

Czy Windows 10 to naprawdę ostatni Windows?

Jeszcze wiosną 2021 roku wydawało się, że tak. Dziś wiemy już, że Microsoft postanowił złamać dane użytkownikom słowo i nie jest to słynny ostatni Windows. Jego następcą został Windows 11. System nie miał jeszcze oficjalnego debiutu, jednak już teraz można pobrać wersję testową oprogramowania.

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Microsoft skupił się na dodaniu szeregu usprawnień, dzięki którym platforma ma być jeszcze prostsza w obsłudze. Znacznie odchudzono na przykład menu ustawień systemowych, a także przebudowano dolną belkę nawigacyjną, która pod wieloma względami przypomina teraz Docka, jakiego rozwija Apple. Na szczęście wiadomo już, że można przywrócić jego tradycyjne ustawienie z przyciskiem Start po lewej stronie. 

Jakie są wymagania techniczne Windows 10?

Wymagania minimalne nie są zbyt rozbudowane. Microsoft informuje, że wystarczy procesor o taktowaniu 1 GHz, a także 1 GB pamięci RAM (dla architektury 32-bitowej) lub 2 GB dla wersji 64-bitowej. Użytkownik musi też zapewnić 16 (32-bit) lub 20 GB (64-bit) miejsca na dysku, DirectX 9 oraz ekran pracujący w rozdzielczości 800 × 600 pikseli. 

Są to jednak wymagania minimalne. O wiele lepiej zainwestować w nie mniej niż 4/8 GB RAM i 128 GB miejsca na dane. Pamiętajmy o tym, że system będzie pobierał aktualizacje, a my chcemy przecież mieć rezerwę miejsca na nasze pliki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!