Na jakich komputerach można zainstalować Windows 11?

Windows 11 na stare komputery? Okazuje się, że z instalacją najnowszego systemu od Microsoftu nie jest tak, jak na początku uważano. Miało to być oprogramowanie działające na najnowszych urządzeniach, a dopiero stopniowo udostępniane na nieco starsze komputery, ale też o odpowiednim poziomie specyfikacji. Tymczasem w sieci pojawiają się użytkownicy, którzy pokazują, że system Windows 11 działa nawet na 15-letnim komputerze z procesorem Pentium 4, choć ten nie jest na liście wspieranych urządzeń.

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 października 2021

Windows 11 dedykowany pod nowy sprzęt

Jeśli zajrzycie na stronę Microsoftu przeznaczoną dla przyszłych użytkowników Windows 11, to możecie zapoznać się z kluczowymi informacjami na temat wymagań systemowych, jakie należy spełnić, aby cieszyć się najnowszym systemem operacyjnym od koncernu Microsoft. Firma informuje, że jeśli Wasze urządzenie niewskazanych wymagań, zainstalowanie na nim systemu Windows 11 może okazać się niemożliwe. W takim przypadku Microsoft proponuje rozważenie zakupu nowego komputera.

Jakie wymagania dla Windows 11?

Jeśli nie macie pewności, czy Wasz komputer spełnia te wymagania, można to sprawdzić u producenta oryginalnego sprzętu (OEM), od którego zakupiono komputer. Jeśli z kolei macie zainstalowany system Windows 10, można ocenić zgodność przy użyciu aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera. Ważna informacja – aplikacja ta nie sprawdza karty graficznej ani wyświetlacza, ponieważ większość zgodnych urządzeń spełnia wymagania.

Wystarczy mieć komputer 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC(System on a Chip). Pamięć RAM minimum 4 GB. Warto też pamiętać o zrobieniu miejsca na dysku, system potrzebuje aż 64 gigabajtów. Poza tym potrzebna jest karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0, wyświetlacz HD o rozdzielczości 720p oraz połączenie z internetem i konto Microsoft.

Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co ważne niektóre funkcje wymagają określonego sprzętu. Wymagania systemowe do uruchomienia niektórych aplikacji przekraczają minimalne specyfikacje urządzeń w systemie Windows 11. Aby dokonać uaktualnienia, urządzenie musi być wyposażone w system Windows 10, w wersji 2004 lub nowszej. Bezpłatne aktualizacje są dostępne za pośrednictwem usługi Windows Update w menu Ustawienia>Uaktualnienia i zabezpieczenia.

Czy można zainstalować Windows 11 na starszy komputerze?

Powyższa specyfikacja wskazywałaby na to, że Windows 11 można zainstalować wyłącznie na nowszych urządzeniach, sprzed 5- 7 lat wstecz maksimum. Tymczasem w sieci pojawiają się informacje, że nie jest to do końca prawdą. Jeden z użytkowników Windowsa postanowił sprawdzić, jak system operacyjny poradzi sobie na sprzęcie pamiętającym szkolne lekcje informatyki. Mowa o konfiguracji z procesorem Pentium 4. W sieci znalazły się zarówno screeny jak i film pokazujący, że Windows 11 można zainstalować na tak starodawnym urządzeniu.

Oczywiście system operacyjny będzie mógł działać na takim sprzęcie z poważnymi ograniczeniami. Najważniejsze z nich, to brak aktualizacji dedykowanych dla nowych urządzeń, a to może oznacza mniejsze bezpieczeństwo korzystania z oprogramowania. Właśnie bezpieczeństwo może być jednym z powodów, dla których Microsoft stanowczo odradza instalację na starszym sprzęcie i wykorzystuje do tego odpowiednie narzędzia, Inna kwestia to błędy, jakie mogą się pojawić podczas korzystania z Windows 11 na starszych konfiguracjach sprzętowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!