Wyspy Szetlandzkie bez internetu. Powód? Przerwany kabel

Znajdujący się na północ od Szkocji archipelag wysp Szetlandzkich został odcięty od świata. Powód: przerwany podwodny kabel telekomunikacyjny. Zdarzenie pokazuje, jak newralgicznym elementem są łącza telekomunikacyjne biegnące w morskich głębinach.

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 października 2022

Brak internetu, nie działają telefony

O rezygnacji Liz Truss z funkcji premiera Wielkiej Brytanii, mieszkańcy Szetlandów nie dowiedzieli się z internetu. W czwartek (20.09) od rana nie działa tam sieć, a telefony milczą. Dość szybko się okazało, że przerwany został kabel, który łączy Szetlandy z północnymi krańcami Szkocji. 

Powodem awarii przypadkowe uszkodzenie?

Według lokalnych władz podwodny kabel telekomunikacyjny prawdopodobnie został przez przypadek uszkodzony przez tamtejszych rybaków. Co jednak ciekawe, to nie pierwsze takie zdarzenie w ostatnich dniach. Również w ubiegłym tygodniu inny podmorski kabel tej samej relacji został przerwany. Jak dotąd żadna usterka nie została usunięta przez techników. Wiele wskazuje na to, że naprawa będzie wiązała się ze skomplikowaną operacją logistyczną.

Obecnie na Szetlandach nie działa internet stacjonarny, mobilny, telefony stacjonarne, a także telefony komórkowe.

Trasy światłowodów w Polsce będą planowane z użyciem satelitów?Trasy światłowodów w Polsce będą planowane z użyciem satelitów?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Cenna lekcja dla świata

Choć awaria dotknęła jedynie jeden archipelag, uzmysławia ona, jak newralgicznym elementem infrastruktury są podmorskie kable telekomunikacyjne. Np. te łączące Europę ze Stanami Zjednoczonymi. Po uszkodzeniu gazociągu Nordstream pojawiły się głosy dotyczące szczególnej roli, jaką w gospodarce odgrywają dzisiaj transoceaniczne światłowody położone na dużych głębokościach. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!