2 mld ludzi na świecie bez dostępu do internetu. Przez cenzurę
Ograniczenia w dostępie do internetu dotyczą ponad 2 mld ludzi. Władze wielu krajów ze względu na autorytarne rządy, chęć utrzymania się przy władzy i lepszej kontroli obywateli decydują się na blokadę dostępu do globalnej sieci.
- Mikołaj Frączak
- /
- 2 sierpnia 2022
Ograniczenia w dostępie do internetu dotyczą ponad 2 mld ludzi. Władze wielu krajów ze względu na autorytarne rządy, chęć utrzymania się przy władzy i lepszej kontroli obywateli decydują się na blokadę dostępu do globalnej sieci.
Ograniczenia w dostępie do internetu
Według danych marki Surfshark, czołowego dostawcy systemów VPN pozwalających zmienić lokalizację serwera i unikać ograniczeń internetu, w samym tylko 2022 r. ograniczeniom w dostępie do internetu dotkniętych było prawie dwa miliardy ludzi na całym świecie. Do końca czerwca tego roku zanotowano ograniczenia dostępu aż 72 razy. Najczęściej borykają się z nimi mieszkańcy Indii, szczególnie z rejonów Dżammu i Kaszmiru.
Młodzi Polacy ułatwiają przestępcom wyłudzanie danych osobowychMikołaj Frączak
Na blokadę części stron lub całkowite zamknięcie internetu decydują się opresyjne władze. Wszystko po to by łatwiej było kontrolować nastroje społeczne. Robi się to przez cenzurę treści. Jednym ze znanych sposobów ograniczenia dostępu do internetu jest…masowe wyłączanie prądu. Według badaczy Surfshark, zbiega się to często z terminami wyborów, znaczących referendów czy protestów społecznych.
Cenzura w internecie
"Tendencja do ograniczania dostępu do serwisów społecznościowych jest szczególnie powszechna w krajach, w których to władze państwowe posiadają lub w pełni kontrolują infrastrukturę internetową. Umożliwia to władzom szybkie wdrażanie selektywnych ograniczeń, aby zakłócić możliwość rozpowszechniania demokratycznych poglądów "- czytamy w komunikacie Surfshark.
"Surfshark, jako dostawca oprogramowania VPN, mocno angażuje się walkę o wolny dostęp do sieci internet, stale informując o występujących ograniczeniach, dotykając problemów specyficznych dla danego kraju, cenzury – dodano.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Według Surfshark w ciągu ostatnich siedmiu lat ograniczenia dotyczące internetu dotknęły wszystkie kraje uznawane za tzw. kraje trzeciego świata.
Jak działa system VPN?
Przed ograniczeniami w dostępie do internetu, chroni VPN. Rozwiązanie pomagać użytkownikowi pozostać anonimowy, przekierowując połączenie przez zagraniczny serwer, jednocześnie szyfrując ruch. Wszystko dlatego, że dostawca internetu jest w stanie na bieżąco śledzić rodzaj ruchu internetowego generowanego przez użytkownika. Nie da się tego zrobić, gdy ruch jest zaszyfrowany.
VPN będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy boją się, że dostawca internetu monitoruje pobierane pliki. Mówiąc wprost, VPN szyfruje cały ruch internetowy i to niezależnie od rodzaju używanej aplikacji lub usługi.
Oczywiście oprogramowania VPN nie powinniśmy używać do nielegalnych działań, takich jak np. pobieranie pirackich treści.
Chociaż Twój dostawca usług internetowych nie może monitorować Twojego ruchu podczas połączenia z tunelem VPN, niektórzy dostawcy VPN wdrażają automatyczne mechanizmy wykrywania przed nielegalnymi działaniami. Prowadzenie nielegalnych działań podczas połączenia z serwerem VPN może mieć poważne konsekwencje, takie jak zawieszenie konta, zamknięcie, a nawet reperkusje prawne.
Źródło: Surfshark, Marken
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?