2 mld ludzi na świecie bez dostępu do internetu. Przez cenzurę

Ograniczenia w dostępie do internetu dotyczą ponad 2 mld ludzi. Władze wielu krajów ze względu na autorytarne rządy, chęć utrzymania się przy władzy i lepszej kontroli obywateli decydują się na blokadę dostępu do globalnej sieci.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Ograniczenia w dostępie do internetu dotyczą ponad 2 mld ludzi. Władze wielu krajów ze względu na autorytarne rządy, chęć utrzymania się przy władzy i lepszej kontroli obywateli decydują się na blokadę dostępu do globalnej sieci.

Ograniczenia w dostępie do internetu

Według danych marki Surfshark, czołowego dostawcy systemów VPN pozwalających zmienić lokalizację serwera i unikać ograniczeń internetu, w samym tylko 2022 r. ograniczeniom w dostępie do internetu dotkniętych było prawie dwa miliardy ludzi na całym świecie. Do końca czerwca tego roku zanotowano ograniczenia dostępu aż 72 razy. Najczęściej borykają się z nimi mieszkańcy Indii, szczególnie z rejonów Dżammu i Kaszmiru.

Młodzi Polacy ułatwiają przestępcom wyłudzanie danych osobowychMłodzi Polacy ułatwiają przestępcom wyłudzanie danych osobowychMikołaj Frączak

Na blokadę części stron lub całkowite zamknięcie internetu decydują się opresyjne władze. Wszystko po to by łatwiej było kontrolować nastroje społeczne. Robi się to przez cenzurę treści. Jednym ze znanych sposobów ograniczenia dostępu do internetu jest…masowe wyłączanie prądu. Według badaczy Surfshark, zbiega się to często z terminami wyborów, znaczących referendów czy protestów społecznych.

Cenzura w internecie

"Tendencja do ograniczania dostępu do serwisów społecznościowych jest szczególnie powszechna w krajach, w których to władze państwowe posiadają lub w pełni kontrolują infrastrukturę internetową. Umożliwia to władzom szybkie wdrażanie selektywnych ograniczeń, aby zakłócić możliwość rozpowszechniania demokratycznych poglądów "- czytamy w komunikacie Surfshark.

"Surfshark, jako dostawca oprogramowania VPN, mocno angażuje się walkę o wolny dostęp do sieci internet, stale informując o występujących ograniczeniach, dotykając problemów specyficznych dla danego kraju, cenzury – dodano.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Według Surfshark w ciągu ostatnich siedmiu lat ograniczenia dotyczące internetu dotknęły wszystkie kraje uznawane za tzw. kraje trzeciego świata.

Jak działa system VPN?

Przed ograniczeniami w dostępie do internetu, chroni VPN. Rozwiązanie pomagać użytkownikowi pozostać anonimowy, przekierowując połączenie przez zagraniczny serwer, jednocześnie szyfrując ruch. Wszystko dlatego, że dostawca internetu jest w stanie na bieżąco śledzić rodzaj ruchu internetowego generowanego przez użytkownika. Nie da się tego zrobić, gdy ruch jest zaszyfrowany.

VPN będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy boją się, że dostawca internetu monitoruje pobierane pliki. Mówiąc wprost, VPN szyfruje cały ruch internetowy i to niezależnie od rodzaju używanej aplikacji lub usługi.

Oczywiście oprogramowania VPN nie powinniśmy używać do nielegalnych działań, takich jak np. pobieranie pirackich treści.

Chociaż Twój dostawca usług internetowych nie może monitorować Twojego ruchu podczas połączenia z tunelem VPN, niektórzy dostawcy VPN wdrażają automatyczne mechanizmy wykrywania przed nielegalnymi działaniami. Prowadzenie nielegalnych działań podczas połączenia z serwerem VPN może mieć poważne konsekwencje, takie jak zawieszenie konta, zamknięcie, a nawet reperkusje prawne.

Źródło: Surfshark, Marken

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: vpn

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!