Jak przechowywać karty pamięci?

Karty pamięci to zminiaturyzowani następcy dyskietek i płyt CD, jednak o zdecydowanie większych możliwościach. Jak przechowywać karty pamięci, by nie stracić ważnych danych? Odpowiadamy.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Karta pamięci to nie magazyn na wiele lat

Jeśli komuś wydaje się, że może zarchiwizować dane na karcie pamięci, by wrócić do nich za kilka lat, może się rozczarować. Twórcy miniaturowych i bardzo wygodnych nośników danych, nie projektowali ich z myślą o wieloletnim przechowywaniu danych. Pełnią bardziej funkcję pamięci „roboczej” np. w aparacie, kamerze, czy smartfonie. Zakłada się, że przy zachowaniu idealnych warunków, karta jest w stanie przechowywać dane przez 10 lat. A co stanie się później> W grę wchodzą różne scenariusze. Zdarza się, że próba odtworzenia karty sprzed wielu lat kończy się fiaskiem, a na ekranie komputera, czy aparatu pojawia się bliżej nieokreślony błąd.

Między innymi warto regularnie wykonywać kopię zapasową ważnych zasobów np. na dużo trwalsze dyski zewnętrzne lub do chmury.

Jak przechowywać bezpiecznie dyski twarde?Jak przechowywać bezpiecznie dyski twarde?Anna Malinowska


Zadbaj o karty

Specjaliści zalecają, by karty pamięci przechowywać w specjalnych etui, które dobrze zabezpieczają je przed działaniem czynników zewnętrznych. Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt modeli tego rodzaju produktów. Zazwyczaj mają one formę pudełka, w którego wnętrzu znajdują się specjalne kieszonki na karty. Są również inne rozwiązania jak koszulki, czy specjalne portfele z gumowymi zakładkami. 

Każde z wyżej wymienionych rozwiązań jest lepsze niż przechowywanie kart w szufladzie wraz z innymi nośnikami, czy metalowymi przedmiotami. W ten sposób łatwo będzie trwale uszkodzić kartę, lub zwyczajnie ją zgubić. 

Karty pamięci nie lubią wilgoci. Ocenia się, że w wilgotnym środowisku ich żywotność bardzo szybko spada. Nawet dwukrotnie. To samo dotyczy ekspozycji na wysokie i niskie temperatury, a także na promieniowanie słoneczne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ewidencja kart pamięci

Nawet najmniejsze karty można odpowiednio oznaczyć np. cienkim markerem, czy niezmywalnym flamastrem. Coraz więcej osób, dla własnego komfortu prowadzi prostą ewidencję kart, aby w przyszłości łatwo je znaleźć. Niektórzy producenci zamieszczają specjalne pole na karcie, na którym można spokojnie zmieści dwie lub trzy cyfry napisane długopisem. 

Profesjonalni operatorzy kamer czy fotoreporterzy często robią remanent swoich nośników, eliminując te uszkodzone, lub stare. Chodzi o to, by przypadkiem nie stracić efektów pracy poprzez zastosowanie złego, czy zbyt starego nośnika. Zgodnie z powiedzeniem „mądry Polak po szkodzie” wielu z nich zaliczyło już w przeszłości podobne problemy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!