Akt o rynkach cyfrowych. Co zmieniają nowe przepisy?

Uchwalony w grudniu 2021 roku "Akt o usługach cyfrowych — DMA" wykluczy nieuczciwe praktyki dużych platform internetowych, z korzyścią dla konsumentów i firm na jednolitym rynku.

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 stycznia 2022

Koniec nieuczciwych praktyk handlowych ze strony platform internetowych

Parlament zgodził się na rozpoczęcie negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie zasad funkcjonowania platform internetowych w Unii.

Wniosek w sprawie rozporządzenia znanego jako akt o rynkach cyfrowych przewiduje umieszczenie na czarnej liście niektórych praktyk, jakie stosują platformy internetowe pełniące funkcję tzw. strażników dostępu. Rozporządzenie nadaje Komisji uprawnienia, dzięki którym będzie mogła prowadzić badania rynku i nakładać kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Nowe zobowiązania i zakazy o bezpośrednim zastosowaniu wobec tzw. strażników dostępu na rynku

Proponowane rozporządzenie dotyczy największych przedsiębiorstw, które świadczą tzw. podstawowe usługi platformowe. To przy świadczeniu tych usług najczęściej odnotowuje się nieuczciwe praktyki handlowe. Do podstawowych usług platformowych należą usługi pośrednictwa, sieci społecznościowe, wyszukiwarki internetowe, systemy operacyjne, usługi reklamy internetowej, przetwarzanie w chmurze czy usługi platformy udostępniania wideo. Platformy świadczące te usługi spełniają kryteria uznania je za strażników dostępu. Europosłowie włączyli do projektu rozporządzenia także przeglądarki internetowe, wirtualnych asystentów oraz telewizję hybrydową.

Wprowadzili też inne zmiany: definicję strażników dostępu w oparciu o pewne progi oraz wykaz obowiązków i zakazów, w tym nowe przepisy dotyczące targetowania reklam, interoperacyjności usług, ograniczenia praktyki przejmowania firm, egzekwowania przepisów przez Unię, roli krajowych organów ds. konkurencji oraz kar.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bezpieczniejszy internet dzięki regulacji platform. Co zmieni akt o usługach cyfrowych?Bezpieczniejszy internet dzięki regulacji platform. Co zmieni akt o usługach cyfrowych?Mikołaj Frączak

Kilka najważniejszych zagadnień

Oto najważniejsze zagadnienia, jakie z inicjatywy Parlamentu Europejskiego znalazły się w zatwierdzonym tekście rozporządzenia:

- podwyższono progi ilościowe, co oznacza, że aktem o rynkach cyfrowych będą objęte przedsiębiorstwa osiągające do 8 mld euro rocznego obrotu w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz do 80 mld euro w odniesieniu do kapitalizacji rynkowej; przedsiębiorstwa będą także musiały świadczyć podstawową usługę platformową w przynajmniej trzech krajach Unii i będą miały w nich przynajmniej 45 milionów użytkowników końcowych oraz ponad 10 tysięcy użytkowników biznesowych miesięcznie;

- wprowadzono dodatkowe wymogi, jeżeli chodzi o wykorzystywanie danych w reklamie targetowanej lub mikrotargetowanej, a także zapewnianie interoperacyjności usług, np. usług łączności interpersonalnej niewykorzystujących numerów oraz usług sieci społecznościowej;

- dano użytkownikom możliwość odinstalowania na dowolnym etapie preinstalowanego oprogramowania, takiego jak aplikacje, w ramach usługi platformy bazowej

- wprowadzono ograniczenia dotyczące praktyki przejmowania firm – w przypadkach systematycznego nieprzestrzegania przepisów Komisja może ograniczyć zdolności strażników dostępu do zakupów w dziedzinach objętych zakresem aktu o rynkach cyfrowych, aby zaradzić szkodom na rynku wewnętrznym lub zapobiec powstawaniu kolejnych; strażnicy dostępu mają być także zobowiązani do informowania Komisji o planowanej koncentracji przedsiębiorstw;

W rozporządzeniu wyjaśniono rolę krajowych organów ochrony konkurencji, a jednocześnie egzekwowanie przepisów pozostawiono w rękach Komisji Europejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!