Coraz bliżej do aktu o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych: Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie przepisów zapewniających bezpieczne i rozliczalne środowisko internetowe.

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 kwietnia 2022

KE zadowolona z rezultatów praca

Komisja z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte dziś w błyskawicznym tempie porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE w sprawie aktu o usługach cyfrowych, zaproponowanego przez Komisję w grudniu 2020 r. Akt o usługach cyfrowych określa bezprecedensowy nowy standard dotyczący odpowiedzialności platform internetowych za nielegalne i szkodliwe treści. Akt zapewni lepszą ochronę użytkowników internetu i ich praw podstawowych, a dzięki wprowadzeniu jednolitych przepisów na rynku wewnętrznym ułatwi działalność mniejszym platformom.

Nowe ramy usług internetowych

Nowe ramy działania platform internetowych, określone w akcie o usługach internetowych, opierają się na wartościach europejskich, w tym na poszanowaniu praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności. Akt przywraca równowagę między prawami i obowiązkami użytkowników, pośredników internetowych, platform internetowych (w tym bardzo dużych) oraz organów publicznych.

Na mocy aktu o usługach cyfrowych wiążące ogólnounijne przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich usług cyfrowych, które łączą konsumentów z towarami, usługami lub treściami, w tym do nowych procedur szybszego usuwania nielegalnych treści, a także do kompleksowej ochrony praw podstawowych użytkowników w internecie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? Rząd publikuje poradnikJak bezpiecznie poruszać się po sieci? Rząd publikuje poradnikMikołaj Frączak

Co obejmuje akt o usługach cyfrowych?

Zakres aktu o usługach cyfrowych obejmuje różne internetowe usługi pośrednictwa. Obowiązki usługodawców w ramach aktu o usługach cyfrowych zależą od ich roli, wielkości i wpływu na ekosystem cyfrowy. Internetowe usługi pośrednictwa obejmują:

- usługi pośrednictwa oferujące infrastrukturę sieciową: dostawcy usług dostępu do internetu, rejestratorzy domen;

- usługi hostingowe, takie jak przetwarzanie w chmurze i usługi hostingu internetowego;

- bardzo duże wyszukiwarki internetowe, które obsługują ponad 10 proc. spośród 450 mln konsumentów w UE, a co za tym idzie – ponoszą większą odpowiedzialność za ograniczanie nielegalnych treści w internecie;

- platformy internetowe łączące sprzedawców i konsumentów, takie jak internetowe platformy handlowe, sklepy z aplikacjami, platformy gospodarki społecznościowej i platformy mediów społecznościowych;

- bardzo duże platformy internetowe, które obsługują ponad 10 proc. spośród 450 mln konsumentów w UE i w związku z tym mogą stanowić szczególne zagrożenie z punktu widzenia rozpowszechniania nielegalnych treści i powodowania szkód społecznych.

Akt prawny o usługach cyfrowych zawiera m.in. środki służące zwalczaniu nielegalnych towarów, usług lub treści w internecie, takie jak:

- mechanizm umożliwiający łatwe sygnalizowanie takich treści przez użytkowników oraz współpracę platform z tzw. zaufanymi podmiotami sygnalizującymi;

- nowe obowiązki dotyczące identyfikowalności użytkowników biznesowych na internetowych platformach handlowych;

- nowe środki wzmacniające pozycję użytkowników i społeczeństwa obywatelskiego, w tym możliwość kwestionowania decyzji platform dotyczących moderowania treści oraz możliwość pozasądowego lub sądowego rozstrzygania sporów/dochodzenia roszczeń.

Źródło: KE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!