Aktualizacja Androida: czy na wszystkich smartfonach przebiega tak samo?

Na rynku działa co najmniej pięć firm o globalnym zasięgu, które tworzą smartfony pracujące pod kontrolą Androida, czyli udostępnianego przez Google na zasadach GPL, systemu operacyjnego. Jedną z kluczowych właściwości Androida jest tryb jego aktualizacji, który daje nam dostęp do wielu nowych funkcji. Czy aktualizacja Androida na każdym urządzeniu przebiega w ten sam sposób?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 września 2021

Po co aktualizować Androida?

Można do tej kwestii podejść na kilka różnych sposobów, jednak bez wątpienia warto rozpocząć od bezpieczeństwa. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe luki (niektóre o charakterze krytycznym, a inne kategoryzowane jako potencjalne zagrożenia), które zagrażają danym, jakie gromadzimy na naszych smartfonach. A nie są to byle jakie dane.

Wśród nich można odnaleźć wiele informacji o charakterze wrażliwym: nasz numer telefonu, a także imię i nazwisko. Kolejne przykładowe informacje, jakie można odnaleźć, to na przykład zdjęcia. Zarówno nasze, jak i ważnych dla nas osób. Bez wątpienia kluczową kwestię odgrywa też prywatna korespondencja. Zarówno ta e-mailowa, jak i ta, która odbywa się na komunikatorach. Widać więc dość wyraźnie, że bezpieczeństwo to jeden z kluczowych obszarów.

Aktualizacje przynoszą też wiele nowych funkcjonalności, a na dodatek eliminują już zaobserwowane błędy. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że dzięki uaktualnieniom OTA, można szybko usunąć sporą liczbę błędów, jakie wdarły się do oprogramowania i nie zostały zauważone przez dział techniczny.

Aktualizacje odgrywają też dużą rolę marketingową i wizerunkową w firmie. Producenci od wielu lat próbują „licytować się” o to, która firma szybciej zaktualizuje swoje smartfony lub zapewni im dłuższe wsparcie techniczne. Obecnie uśredniona żywotność urządzenia z Androidem — w zakresie aktualizacji — waha się między dwoma a trzema latami. Apple oferuje nieco więcej, bo nawet i pięć lat.

Czy wszystkie smartfony z Androidem aktualizują się w ten sam sposób i w tym samym czasie?

Niestety nie. Wynika to z tego, że Android aktualizowany jest w zupełnie inny sposób niż smartfony od Apple. Można pokusić się o stwierdzenie, że im bardziej producent rozbudował swoją nakładkę na system (którą musi przecież dopasować do nowej wersji Androida), tym dłuższy czas do wydania aktualizacji.

Jakie są nasze słabe punkty w internecie?Jakie są nasze słabe punkty w internecie?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W obozie Androida dość powszechne jest też to, że na początku aktualizowane są urządzenia z wyższej półki, podczas gdy mid-endy i low-endy raczej muszą czekać na swoją kolej długo. Pozwala to stwierdzić, że każda firma ma swoje wewnętrzne procedury i nie wydaje nowej wersji Androida w tym samym czasie, choć w przypadku tych głównych graczy, różnice zwykle nie są zbyt duże.

Alternatywne metody aktualizacji Androida

Jeszcze kilka lat temu można było zrootować urządzenie i samodzielnie, „na swoje ryzyko” wgrać świeżą wersję oprogramowania. Niestety, ale z biegiem czasu coraz więcej firm zaczęło blokować bootloader, tym samym blokując tę funkcjonalność. Dziś możliwości zaktualizowania smartfona na własną rękę są o wiele mniejsze, jednak niektóre sposoby wciąż działają.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!