Czy opłaca się inwestować w rozwiązania chmurowe w firmie?
Jeszcze kilka lat temu każda firma bardzo mocno ceniła sobie zwłaszcza te dane, które były tylko na dyskach twardych należących do niej komputerów. Od około 2015 roku sytuacja wciąż się zmienia, a chmura danych zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Czy słusznie?

- Michał Górecki
- /
- 13 września 2021
Na czym polega firmowa chmura danych i jak działa?
W dużym skrócie jest to model pracy z plikami, który zakłada, że poza komputerem, na którym zostały one wygenerowane, są też przechowywane w zabezpieczonej przestrzeni na jednym z serwerów. Wyróżniamy chmury danych wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Te pierwsze tworzą ekosystem zamknięty. Zwykle nie są połączone z internetem (choć zdarzają się tutaj wyjątki), a jedynie w ramach sieci LAN. Pliki można więc szybko odtworzyć, na przykład w razie awarii, jednak wtedy musimy znajdować się w firmie i korzystać z połączenia LAN lub WAN.
Po drugiej stronie mamy chmury, z którymi możemy łączyć się niemal zawsze, z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy połączenie z internetem. Warto odnotować, że poziom ich bezpieczeństwa jest bardzo wysoki i wciąż rośnie. Można tu wskazać na przykład na weryfikację dwuetapową czy wsparcie w postaci SI, która analizuje nasze zachowania i w razie podejrzeń, odcina połączenie.
Chmura danych może obejmować swoim zasięgiem wszystkie pliki, jakie wytworzy nasza firma lub tylko te, które na przykład znajdą się w odpowiednich folderach. W takiej sytuacji pracownik musi ręcznie przenieść tam plik lub tak skonfigurować program, by dane zapisywały się właśnie tam. Warto o tym pamiętać.
Czy chmura danych zwiększa bezpieczeństwo plików?
I tak i nie. Warto jednak odnotować, że elementów pozytywnych jest o wiele więcej niż niebezpieczeństw. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że odzyskanie danych w tradycyjny sposób to zadanie, które potrafi zająć wiele czasu.
Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Mikołaj Frączak
Jeśli na przykład spali nam się dysk twardy, to odzyskanie plików z pomocą wyspecjalizowanej firmy może być też bardzo drogie. Ceny za pliki, które zajmowały po kilkaset MB czy GB potrafią zwalić z nóg. Nieraz są liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Na tym tle chmura danych to dodatkowa poduszka bezpieczeństwa. Pliki zawsze mamy zapisane w dodatkowej przestrzeni, którą musimy tylko opłacić. Nie są to duże kwoty, często wystarczy inwestycja w postaci kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych na miesiąc. To mało pieniędzy jak na komfort, jaki w ten sposób uzyskujemy.
Wsparcie dla chmur danych a aplikacje
Nie istnieje coś takiego, jak lista aplikacji, które są lub nie są kompatybilne z chmurą danych. Możemy tam umieścić na przykład efekty naszej pracy z programem do obróbki grafiki czy pliki wideo w różnych formatach. Od.mov po.avi czy.mp4.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zapisywać tam pliki wykonalne, jak.bat,.exe czy dane skompresowane. Chmura danych jest też kompatybilna z głównymi systemami operacyjnymi: Windows, MacOS czy rodziną Linux. A nawet jeśli nie ma dedykowanej aplikacji, to pliki możemy wyeksportować ręcznie, z poziomu dowolnej popularnej przeglądarki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?