MacBook Air — co warto o nim wiedzieć?

Urządzenia od Apple to już w pewnym sensie ikony popkultury. Ich wymiar wykracza jednak daleko ponad to, że są modne. Zazwyczaj są to świetne sprzęty, które mają do zaoferowania całkiem sporo. Co warto wiedzieć o najtańszym z laptopów Apple: MacBooku Air?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 września 2021

MacBook Air — podstawowe informacje

Apple podchodzi do swoich urządzeń w dość specyficzny sposób. Najtańsze godne uwagi laptopy z Windows lub z Linuxem startują z poziomu zbliżonego do dwóch tysięcy złotych. Na takich komputerach można wykonywać już na przykład proste prace biurowe. Sprawdzą się też w edukacji zdalnej czy usługach VOD. 

Najtańsze z urządzeń z logo nadgryzionego jabłka — jeśli mowa o nowym egzamplarzu — to wydatek zbliżony raczej do czterech tysięcy złotych. Czy w tej cenie dostajemy mocną specyfikację techniczną? I tak i nie. Na papierze często ustępuje ona tej, jaką oferuje ekosystem Windows, jednak tych grup produktów nie można ze sobą porównywać.

Wynika to z tego, że Apple bazuje na swoim własnym, autorskim oprogramowaniu, a od niedawna także i na procesorze. Skutkuje to tym, że pozornie najtańszy produkt z grupy laptopów od Apple często zapewnia tak dużą wydajność, jakiej nie oferują podobne komputery pracujące na innych platformach.

Sporo nowego wnosi też tutaj autorski procesor od Apple, który firma pokazała światu w 2020 roku. Mowa o Apple M1, układzie wykonanym w rewolucyjnym, 5-nanometrowym procesie technologicznym, który zapewnia topową wydajność oraz niski pobór mocy. 

Czym wyróżnia się MacBook Air?

Największą zmianą, jaką od razu dostrzegą osoby, które przesiadają się z innych systemów operacyjnych, jest ulokowany nieopodal spacji klawisz CMD (Command). W Polsce jego lokacja jest szczególnie zauważalna. Wynika to z tego, że polskie znaki diakrytyczne wykonuje się inaczej niż na Windows czy Linuxie.

Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Mikołaj Frączak

Nie wystarczy nacisnąć pierwszego przycisku nieopodal spacji, czyli właśnie CMD, a trzeba zmienić swoje nawyki i “celować” w ulokowany obok przcisk Option. Jeśli pracujemy tylko z ekosystemem od Apple, nie odczujemy różnicy, to niemal pewne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli jednak na przykład w pracy korzystamy z MacBooka, a w domu z urządzenia z Windows, to pisanie wiadomości lub długich tekstów może być problematyczne. Warto o tym pamiętać. Albo będziemy męczyć się na klawiaturze zaproponowanej przez Apple, albo na tej, jaką wspiera Linux czy Windows. 

MacBook Air a kultura pracy i oprogramowanie

Urządzenie pracuje pod kontrolą MacOS. Jest to hermetycznie zamknięty ekosystem, który dostępny jest tylko na urządzenia tego producenta. Nie można go pobrać z sieci i zainstalować na dowolnym innym komputerze. Oprogramowanie uchodzi też za bardzo bezpieczne.

Apple słynie z bardzo dobrej polityki aktualizacji. Kolejne wersje softu powinny docierać na nasze urządzenie nawet przez 5-6 lat. To rewelacyjny wynik, o którym wiele innych firm może tylko pomarzyć. System zwykle jest bardzo dobrze zgrany z podzespołami. Nie powinno więc dziwić, że budżetowy MacBook Air potrafi pracować z dala od ładowarki nawet i 12-15 godzin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!