Chromebook — czy to urządzenie, które sprawdzi się w firmie?

Wiele działalności gospodarczych zastanawia się nad tym, jakie urządzenie wybrać. Nie chodzi tylko i wyłącznie o specyfikację techniczną, ale i system operacyjny, który będzie napędzać konstrukcję. Do wyboru mamy ekosystem Windows, Linuxa, MacOS, a także… Chrome OS. Czy wyróżnia się ta platforma?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2021

Jaki laptop sprawdzi się w pracy?

Trudno o jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Dla większości konsumentów pierwszym wyborem będzie Windows. Wynika to z dużej mierze tego, że każdy z nas zna ten ekosystem od wielu lat. Trudno się temu dziwić, to właśnie okienka są najpopularniejszym systemem dostępnym dla desktopów i laptopów. 

Windows ma przy tym wszystkim wiele zalet. Jest to środowisko intuicyjne, a także takie, które ma bardzo bogatą bazę aplikacji. To właśnie na Windows w głównej kolejności wychodzą aplikacje wszystkich znanych producentów, bez względu na to, czy są to pakiety biurowe, czy aplikacje do montowania i edycji wideo. 

Windows jest też oprogramowaniem, które od pewnego czasu jest dostępne za darmo dla coraz większej grupy odbiorców. Już w 2015 roku, kiedy debiutował Windows 10, za darmo mogła pobrać go większość użytkowników Windows 7, ale i osoby, które miały wcześniej ósmą odsłonę systemu. 

Jeśli szukamy rozwiązania uniwersalnego, z którego obsługą poradzi sobie niemal każdy, to na pewno warto umieścić ekosystem od Microsoftu na swojej liście bardzo wysoko. Jest to narzędzie rozbudowane, bardzo szybko rozwijane, a także cechujące się coraz wyższym poziomem bezpieczeństwa. 

Chromebook, czyli komputer, który uwielbia pracę w chmurze 

Chrome OS to dość specyficzne oprogramowanie od Google. Mimo tego, że początkowo projekt nie cieszył się zbyt dużą renomą, to z biegiem czasu zaufało mu coraz więcej producentów. Dziś większość producentów ma w swojej ofercie co najmniej jednego laptopa napędzanego tym systemem. 

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Google nie poddało się i systematycznie rozwija swoją platformę, która coraz bardziej zaczyna przypominać pełnoprawny, złożony, a zarazem wręcz banalnie prosty system, który świetnie sprawdza się w pracy zadaniowej w różnych sektorach rynku. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Całość bazuje na przeglądarce Chrome. Większość rozszerzeń działa w formie wtyczek, które musimy pobrać do przeglądarki. Niesie to jednak ze sobą pewne ograniczenie. System jest niezwykle “internetowy”. Do większości zadań musimy mieć połączenie z globalną siecią danych, ale Google coraz więcej funkcji udostępnia też w trybie offline.

Czy na Chromebooka można pobierać aplikacje?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co uznamy za aplikację. Jeśli stwierdzimy, że jest to oprogramowanie, które nieraz zajmuje nawet i kilka GB, to nie, na Chromebooka w zasadzie nie można pobierać aplikacji. Większość rozszerzeń do Chrome (czyli wtyczek) pełni ich funkcję.

Oznacza to, że jest to tanie, niezbyt rozbudowane narzędzie, które świetnie sprawdzi się w pracy biurowej, jednak osoby, które zajmują się na przykład projektowaniem 3D czy montowaniem plików wideo, raczej nie wyciągną z niego zbyt wiele. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!