Alert Cert. Phishing w wiadomościach e-mail!

Hakerzy nie próżnują! Stale bombardują serwisy poczty elektronicznej niechcianymi wiadomościami. Phishing to wciąż realne zagrożenie dla internautów. Tym bardziej, że cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli. Jednym z możliwych skutków takiego działania jest możliwość przejęcia konta przez przestępców. Bądź czujny, niezależnie od tego z jakiego dostawcy poczty elektronicznej korzystasz.

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 7 kwietnia 2023

Phishing — co to jest? 

Phishing to forma ataku internetowego, w której cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod prawdziwą instytucję. Celem jest wyłudzenie od użytkowników poufnych danych, takich jak hasła, loginy, numery kart kredytowych itp. 

Spear phishing na pracowników polskich instytucji publicznychSpear phishing na pracowników polskich instytucji publicznychAnna Petynia-Kawa

W przypadku serwisów pocztowych, cyberprzestępcy często wysyłają fałszywe e-maile, które wyglądają tak samo jak wiadomości wysyłane przez prawdziwy serwis pocztowy. Następnie, po ich otwarciu, proszą o podanie danych logowania lub kliknięcie w podejrzany link, który kieruje do fałszywej strony logowania.

Zachowaj czujność podczas korzystania z poczty elektronicznej

Aby zabezpieczyć się przed phishingiem na serwisy pocztowe, zawsze należy zachować ostrożność przy otwieraniu e-maili od nieznanych nadawców i nigdy nie podawać poufnych informacji w odpowiedzi na tego typu wiadomości.

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto, warto upewnić się, że adres e-mail nadawcy jest zgodny z prawdziwym adresem serwisu pocztowego oraz że strona logowania, na którą kieruje link, jest autentyczna, a nie fałszywa. Aby to zrobić, można spróbować wejść na stronę poczty bezpośrednio z przeglądarki, zamiast klikając w linki w e-mailach, lub sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od "https" i ma zielony kłódkę, co oznacza, że strona jest zabezpieczona protokołem SSL.

Jak chronić się przed phishingiem i jego skutkami? 

Phishing to wciąż popularna i groźna forma ataku. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby zabezpieczyć się przed nim oraz jego ewentualnymi konsekwencjami. 

Kampania phishingowa wykorzystująca wizerunek Ministerstwa FinansówKampania phishingowa wykorzystująca wizerunek Ministerstwa FinansówAnna Petynia-Kawa

Oto kilka praktycznych sposobów, które mogą pomóc w ochronie przed phishingiem:

 • Zachowaj ostrożność podczas otwierania e-maili - zawsze sprawdzaj, kto jest nadawcą i czy e-mail jest autentyczny. Nie otwieraj podejrzanych lub nieznanych e-maili, a zwłaszcza nie klikaj w linki lub załączniki, które wydają się podejrzane.
 • Nie podawaj poufnych informacji — nigdy nie podawaj swojego hasła, loginu, numeru karty kredytowej, ani innych poufnych informacji w odpowiedzi na e-mail lub na stronie, do której kieruje podejrzany link.
 • Używaj silnych haseł - korzystaj z długich i złożonych haseł, a także z różnych haseł dla różnych kont. Nie używaj haseł łatwych do odgadnięcia, takich jak daty urodzenia, imiona lub słowa ze słownika.
 • Postaw na uwierzytelnianie dwuskładnikowe — dodatkowe potwierdzenie logowania na serwis pocztowy pozwoli Ci się uchronić przed wejściem na Twoją pocztę elektroniczną niepowołanych osób. 
 • Używaj oprogramowania antywirusowego i anty-malware — zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i anty-malware, które pomoże w wykryciu i usunięciu szkodliwego oprogramowania.
 • Aktualizuj oprogramowanie - regularnie aktualizuj oprogramowanie, w tym system operacyjny, przeglądarkę internetową i inne programy. Będziesz mieć najnowsze wersje i poprawki dotyczące bezpieczeństwa.
 • Sprawdzaj adres strony internetowej — zawsze sprawdzaj adres strony internetowej, z którą się łączysz. Upewnij się, że adres jest autentyczny i rozpoznawalny.
 • Edukuj się — ucz się na temat phishingu i innych zagrożeń internetowych. Czytaj artykuły i poradniki, aby zrozumieć, jak działa phishing i jak możesz się przed nim bronić.

Pamiętaj, że phishing jest popularnym i wciąż aktualnym zagrożeniem w Internecie. Można się przed nim skutecznie bronić, stosując powyższe zasady oraz zachowując zdrowy rozsądek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!