Nowa forma autoryzacji profilu zaufanego

Korzystasz z profilu zaufanego? Dzięki niemu można załatwić wiele rzeczy w bardzo wygodnej formie online. Ustawodawca wprowadził właśnie nową metodę autoryzacji transakcji, które wykonujemy z pomocą profilu zaufanego. Zmień SMS-y na wygodne powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Do czego służy profil zaufany? 

Profil zaufany to specjalne narzędzie online, które służy do potwierdzania tożsamości podczas załatwiania wielu urzędowych spraw. Dotychczas potwierdzenie logowania, podpisy oraz zmiany w profilu zaufanym należało potwierdzić specjalnym kodem, który przychodził do nas w wiadomości SMS lub w e-bankowości. Obecnie wystarczy mieć aplikację mObywatel, otworzyć powiadomienia PUSH i kliknąć “Potwierdź”.

Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneCyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneMonika Świetlińska

Znacznie ułatwi to proces logowania się — nie będzie potrzebne wpisywanie długiego kodu liczbowego z SMS-a.

W jaki sposób aktywować powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel? 

Aby skorzystać z profilu zaufanego na stronie pz.gov.pl, należy najpierw się zalogować. Po zalogowaniu, należy kliknąć na menu znajdujące się pod naszym imieniem i nazwiskiem w prawym górnym rogu, a następnie wybrać opcję „Profil zaufany” i przejść do zakładki „Szczegóły profilu”. W tym miejscu, należy kliknąć opcję „Zmień metodę autoryzacji” i potwierdzić zmianę na powiadomienia PUSH. Kiedy pojawi się prośba o potwierdzenie zmiany w aplikacji mObywatel, wystarczy kliknąć przycisk potwierdzający i gotowe!

Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po wpisaniu loginu i hasła, każde kolejne logowanie do profilu zaufanego wymagać będzie potwierdzenia w aplikacji mObywatel za pomocą powiadomień PUSH. Za pomocą tych powiadomień, możemy również potwierdzać wszelkie zmiany w naszym profilu, jak również podpisywać dokumenty, np. wnioski o świadczenie 500+, deklaracje do urzędu skarbowego i inne e-usługi w administracji publicznej.

Nowe możliwości aplikacji mObywatel

mObywatel to aplikacja mobilna, która pozwala na wygodny dostęp do dokumentów, takich jak mDowód, mPrawo jazdy i mLegitymacja emeryta-rencisty. Aplikacja, pobrana już 10 milionów razy, umożliwia teraz także otrzymywanie powiadomień i komunikatów z profilu zaufanego, które dotychczas były wysyłane na adres e-mail.

Ustawienia profilu pozwalają na wybór typów informacji, które nas interesują. Można wybrać: 

Aby odbierać powiadomienia w aplikacji, konieczne jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego oraz zainstalowanie najnowszej wersji aplikacji mObywatel na telefonie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!