Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?
Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej przekazany do konsultacji. Do czego ma służyć to narzędzie?
- Michał Górecki
- /
- 18 maja 2022
Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?
CIE to system dzięki któremu każdy obywatel będzie mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach produktów emerytalnych. CIE ma za zadanie wspierać i upowszechniać edukację ekonomiczną oraz przyczyniać się do zwiększenia oszczędności emerytalnych.
Wszystkie dane w jednym miejscu
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu zmian w systemie emerytalnym, m.in. powstały nowe produkty oszczędnościowe takie jak PPK. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony. CIE rozwiązuje ten problem – zapewnia w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych – ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz ich stanu. Umożliwia również symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, ułatwiając decyzję o oszczędzaniu na przyszłość emerytalną oraz pozwoli na wykonywanie niektórych działań na środkach i kontach produktów emerytalnych.
System zintegrowany z innymi systemami
Inne cele funkcjonowania CIE to podnoszenie świadomości i budowa zainteresowania produktami emerytalnymi oraz propagowanie wiedzy nt. systemu emerytalnego oraz możliwościach zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego. System zostanie zbudowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Mikołaj Frączak
Dodatkowo, system CIE będzie zintegrowany z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej, zbudowanym w celu ułatwienia i upowszechnienia usług elektronicznych w Polsce, w zakresie uwierzytelnienia użytkowników do narzędzi i usług Systemu CIE.CIE jest kolejnym etapem budowy rozwiązań cyfrowych dla obywateli, obok m.in. mObywatela, e-recepty czy digitalizacji sposobu ubiegania się o wsparcie państwa.
Cyfryzacja w toku
Rozwój e-usług w Polsce nabiera rozpędu. Właśnie trwają też prace nad aplikacją mObywatel 2.0 — Planowana aplikacja mObywatel 2.0 to przede wszystkim duże ułatwienie dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług. Jak pokazują statystyki Polacy chętnie korzystają z płatności mobilnych (10 mln Polaków). Jak zapowiedział minister Janusz Cieszyński Rząd planuje, aby umożliwić takie płatności również w urzędach.
Aplikacja mObywatel 2.0 — płatności, pełnomocnictwa, prawo jazdy
mObywatel 2.0 to przede wszystkim:
- mobilne płatności,
- pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie
- prawa jazdy ( 0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).
Źródło: Cyfryzacja KPRM
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?