Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?

Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej przekazany do konsultacji. Do czego ma służyć to narzędzie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 maja 2022

Czym jest Centralna Informacja Emerytalna?

CIE to system dzięki któremu każdy obywatel będzie mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach produktów emerytalnych. CIE ma za zadanie wspierać i upowszechniać edukację ekonomiczną oraz przyczyniać się do zwiększenia oszczędności emerytalnych.

Wszystkie dane w jednym miejscu

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu zmian w systemie emerytalnym, m.in. powstały nowe produkty oszczędnościowe takie jak PPK. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony. CIE rozwiązuje ten problem – zapewnia w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych – ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE oraz ich stanu. Umożliwia również symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych, ułatwiając decyzję o oszczędzaniu na przyszłość emerytalną oraz pozwoli na wykonywanie niektórych działań na środkach i kontach produktów emerytalnych.

System zintegrowany z innymi systemami

Inne cele funkcjonowania CIE to podnoszenie świadomości i budowa zainteresowania produktami emerytalnymi oraz propagowanie wiedzy nt. systemu emerytalnego oraz możliwościach zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego. System zostanie zbudowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Mikołaj Frączak

Dodatkowo, system CIE będzie zintegrowany z Węzłem Krajowym Identyfikacji Elektronicznej, zbudowanym w celu ułatwienia i upowszechnienia usług elektronicznych w Polsce, w zakresie uwierzytelnienia użytkowników do narzędzi i usług Systemu CIE.CIE jest kolejnym etapem budowy rozwiązań cyfrowych dla obywateli, obok m.in. mObywatela, e-recepty czy digitalizacji sposobu ubiegania się o wsparcie państwa.

Cyfryzacja w toku

Rozwój e-usług w Polsce nabiera rozpędu. Właśnie trwają też prace nad aplikacją mObywatel 2.0 — Planowana aplikacja mObywatel 2.0 to przede wszystkim duże ułatwienie dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług. Jak pokazują statystyki Polacy chętnie korzystają z płatności mobilnych (10 mln Polaków). Jak zapowiedział minister Janusz Cieszyński Rząd planuje, aby umożliwić takie płatności również w urzędach.

Aplikacja mObywatel 2.0 — płatności, pełnomocnictwa, prawo jazdy

mObywatel 2.0 to przede wszystkim:

- mobilne płatności,

- pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie

- prawa jazdy ( 0,3 sekundy- tyle mniej więcej ma wynosić czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie, zanim odbierzemy je w urzędzie, pojawi się ono w naszym cyfrowym portfelu na dokumenty, cyfrowe teczki kierowców, cyfrowy wniosek, Centralna Ewidencja Kierowców 2.0).

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!