Czym jest portal [email protected]?

Właśnie wystartowała [email protected] — nowy portal z cyfrowymi dziełami nauki i kultury. Oto, co można zobaczyć w nowym serwisie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 maja 2022

Z dniem 17 maja 2022 r. ruszyła największa platforma cyfrowych dzieł sztuki. Kancelaria Premiera uruchomiła Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, które w jednym miejscu zgromadzi dzieła nauki i kultury w formie cyfrowej – informuje Cyfryzacja KPRM.

- Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Portal [email protected] wprowadza nową jakość. Udostępnia użytkownikom internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe. Dotychczas rozproszone zasoby wreszcie będzie można zobaczyć w jednym miejscu – dodaje minister.

Jak korzystać z portalu [email protected]?

Szukacie obrazów, które możecie swobodnie wykorzystać w swojej pracy? Rozglądacie się za miejscem, gdzie moglibyście bezpłatnie i bezpiecznie przechowywać swoje zbiory? Portal [email protected] to odpowiedź na potrzeby tych bardziej i mniej wymagających użytkowników internetu.

Digitalizacja dzieł sztuki, jako metoda zabezpieczania muzealiów, archiwaliów, czy prac naukowych sprawiła, że w ostatnich latach powstają gigantyczne cyfrowe repozytoria. Pojawiły się setki portali prezentujących dorobek polskich artystów i naukowców. Do niedawna, chcąc zebrać informacje o ulubionym pisarzu czy malarzu, przeglądaliśmy wiele różnych serwisów internetowych, by samodzielnie wyselekcjonować wybrane treści.

Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Mikołaj Frączak

Czym jest [email protected]?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pod akronimem [email protected] kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. [email protected] to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Skorzystamy z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznamy także książki mniej znanych autorów. Co więcej sami możemy udostępnić tu swoje zbiory, a nawet stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.

Wirtualne muzeum

Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie — zupełnie bezpłatnie.

W celu sprawnego korzystania z portalu prowadziliśmy kilka udogodnień m.in. szukanie treści według kategorii tematycznej. Przypuśćmy, że piszemy o Mikołaju Koperniku. Po wpisaniu jego nazwiska w wyszukiwarce portalu kronika.gov.pl, otrzymamy zbiór różnorodnych dzieł, związanych z twórcą. Obrazy, pisma, rysunki, czy przedmioty odnoszące się do tego wybitnego naukowca, pomogą nie tylko poznać go lepiej, ale też dużo szybciej przygotować interesującą pracę z nim związaną.

- [email protected] to zarządzanie zasobami dziedzictwa kultury i nauki na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy standaryzację i efektywność korzystania z cyfrowych obiektów. – podkreśla Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. [email protected] zoptymalizuje koszty związane z przyszłymi inwestycjami w platformy z cyfrowymi zasobami nauki i kultury – dodaje.

Źródło: Cyfryzacja KPRM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!