Czym jest portal KRONIK@?

Właśnie wystartowała KRONIK@ — nowy portal z cyfrowymi dziełami nauki i kultury. Oto, co można zobaczyć w nowym serwisie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 maja 2022

Z dniem 17 maja 2022 r. ruszyła największa platforma cyfrowych dzieł sztuki. Kancelaria Premiera uruchomiła Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, które w jednym miejscu zgromadzi dzieła nauki i kultury w formie cyfrowej – informuje Cyfryzacja KPRM.

- Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Portal KRONIK@ wprowadza nową jakość. Udostępnia użytkownikom internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe. Dotychczas rozproszone zasoby wreszcie będzie można zobaczyć w jednym miejscu – dodaje minister.

Jak korzystać z portalu KRONIK@?

Szukacie obrazów, które możecie swobodnie wykorzystać w swojej pracy? Rozglądacie się za miejscem, gdzie moglibyście bezpłatnie i bezpiecznie przechowywać swoje zbiory? Portal Kronik@ to odpowiedź na potrzeby tych bardziej i mniej wymagających użytkowników internetu.

Digitalizacja dzieł sztuki, jako metoda zabezpieczania muzealiów, archiwaliów, czy prac naukowych sprawiła, że w ostatnich latach powstają gigantyczne cyfrowe repozytoria. Pojawiły się setki portali prezentujących dorobek polskich artystów i naukowców. Do niedawna, chcąc zebrać informacje o ulubionym pisarzu czy malarzu, przeglądaliśmy wiele różnych serwisów internetowych, by samodzielnie wyselekcjonować wybrane treści.

Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Jak zapobiec włamaniu się do kamery internetowej?Mikołaj Frączak

Czym jest KRONIK@?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pod akronimem KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Skorzystamy z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznamy także książki mniej znanych autorów. Co więcej sami możemy udostępnić tu swoje zbiory, a nawet stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.

Wirtualne muzeum

Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie — zupełnie bezpłatnie.

W celu sprawnego korzystania z portalu prowadziliśmy kilka udogodnień m.in. szukanie treści według kategorii tematycznej. Przypuśćmy, że piszemy o Mikołaju Koperniku. Po wpisaniu jego nazwiska w wyszukiwarce portalu kronika.gov.pl, otrzymamy zbiór różnorodnych dzieł, związanych z twórcą. Obrazy, pisma, rysunki, czy przedmioty odnoszące się do tego wybitnego naukowca, pomogą nie tylko poznać go lepiej, ale też dużo szybciej przygotować interesującą pracę z nim związaną.

- KRONIK@ to zarządzanie zasobami dziedzictwa kultury i nauki na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy standaryzację i efektywność korzystania z cyfrowych obiektów. – podkreśla Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. KRONIK@ zoptymalizuje koszty związane z przyszłymi inwestycjami w platformy z cyfrowymi zasobami nauki i kultury – dodaje.

Źródło: Cyfryzacja KPRM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!