Hasło idealne? Jest takie? 4 maja - Dzień Hasła

Czy hasła przestaną istnieć w przyszłości cyberbezpieczeństwa? Eksperci Cisco wskazują, że dzięki uwierzytelnianiu wieloskładnikowemu oraz innowacyjnym technologiom bezhasłowym, możemy niebawem świadkować rewolucji w sposobie zabezpieczania naszych danych i prywatności w cyberprzestrzeni.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 maja 2023

Światowy Dzień Hasła

Przypadający w tym roku na 4 maja Światowy Dzień Hasła to święto, które powinno przypominać użytkownikom, jak ważne są silne hasła i dlaczego powinni oni dbać o cyfrową higienę na tym polu. Nawet jeden przypadek przechwycenia danych logowania może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko ich dobre imię i finanse, ale często także cyfrową tożsamość osoby a nawet bezpieczeństwo organizacji, w której pracuje. Dlatego też eksperci Cisco radzą przy tej okazji zastąpienie tradycyjnych haseł nowymi mechanizmami bezpieczeństwa. 

Cyberprzestępczość w Polsce. Jakie są najnowsze metody ataków?Cyberprzestępczość w Polsce. Jakie są najnowsze metody ataków?Monika Świetlińska

Najważniejsze wyzwania związane z hasłami:

  • Najpopularniejsze hasła są nadal łatwe do odgadnięcia: zgodnie z danymi firmy zajmującej się analizą rozwiązań ds. cyberbezpieczeństwa CompariTech, trudność w zapamiętywaniu wielu skomplikowanych haseł prowadzi użytkowników do ustawiania prostych i łatwych do zapamiętania słów. Zdaniem witryny, najpopularniejszymi hasłami w 2022 roku nadal były: password, 123456, 123456789 czy guest. Podobnego zdania byli analitycy Google, których dane wskazywały na to, że 24% Amerykanów jako hasło ustawiało różne wariacje słów abc123, Password, 123456, Iloveyou.

  • Ogromna grupa użytkowników (59%) komputerów jako hasła używa swojego imienia lub daty urodzin… imion ulubionych zwierzaków, partnerów czy dzieci. 

  • Tylko 45% użytkowników zmienia swoje hasło po cyberataku na ich dane. 

  • Specjaliści IT używają ponownie haseł częściej niż przeciętni użytkownicy – wg danych Ponemon Institute 50% przebadanych specjalistów IT przyznało, że wykorzystują ponownie te same hasła. 

  • W 2022 cyberprzestępcy doprowadzili do wycieku ponad 721 milionów haseł. 

Tradycyjne hasła

Dane te, nawet jeżeli w wycinku, pokazują dokładnie, że konsekwencje stosowania tradycyjnych haseł – zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby ataków – mogą przynosić opłakane skutki. Atakującym, którzy z powodzeniem stosują mechanizmy socjotechniczne oraz wspierają się sztuczną inteligencją – coraz łatwiej łamać hasła. Dodatkowo wnioski o resetowanie dostępu cały czas stanowią większą część zgłoszeń do działów IT, powodując odciąganie specjalistów od poważniejszych zadań i generując niepotrzebne koszty.

Dobre praktyki krajów — liderów kompetencji cyfrowychDobre praktyki krajów — liderów kompetencji cyfrowychAnna Petynia-Kawa

Na to wszystko trzeba nałożyć fakt rosnącej liczby ataków na organizacje, zwłaszcza te działające w świecie hybrydowym. W opublikowanym niedawno przez Cisco badaniu aż 59% respondentów z Polski przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło incydentu związanego z bezpieczeństwem cyfrowym.

Zdaniem ekspertów Cisco, przyszłość bezpieczeństwa cyfrowego stanowią skuteczne, a zarazem proste, rozwiązania do uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) i bezhasłowego. Prym na tym polu wiodą oczywiście użytkownicy korporacyjni. W grupie tej biometria jest już obecna na ponad 81% urządzeń mobilnych (dane za 2022 rok). Dodatkowo badanie Cisco Duo Trusted Access Report 2022 wskazuje na 50% wzrost liczby kont umożliwiających uwierzytelnianie bezhasłowe od kwietnia 2019 roku.

Na potrzeby badania przeanalizowano dane z ponad 13 miliardów uwierzytelnień wykonanych na prawie 50 milionach urządzeń. Na wynik składały się także logowania do niemal 500 tysięcy różnych aplikacji i ok. 1,1 miliarda uwierzytelnień miesięcznie na całym świecie (przy wykorzystaniu rozwiązania Cisco Duo).

- Nie możemy myśleć o przeszłości opierając najważniejszy element naszej codzienności, czyli bezpieczeństwo, na narzędziach z przeszłości. Dlatego też nieustannie dążymy do opracowania jak najbardziej skutecznego uwierzytelniania bezhasłowego i wieloskładnikowego, które spełniałoby zróżnicowane i stale zmieniające się potrzeby użytkowników i odpowiadało na rozwijające się mechanizmy działań cyberprzestępców – mówił Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Istotnym argumentem jest także wygoda: jeżeli coś będzie intuicyjne i łatwe w użytkowaniu, np. bezpieczny dostęp do firmowych aplikacji, który nie będzie wymagał każdorazowego uwierzytelniania hasłem, szybciej spotka się z aprobatą użytkowników – dodał Przemysław Kania. 

Hasła a sprawa polska

Jak pokazuje zeszłoroczne badanie Cisco przeprowadzone wśród pracowników polskich firm umożliwiających pracę zdalną, doświadczenia użytkowników są kluczowe dla skutecznego wdrożenia polityki bezpieczeństwa. Pracownicy nie lubią czasochłonnych procedur i skomplikowanych systemów. Dlatego robią co mogą, żeby ułatwić sobie życie.

Aż 10% respondentów zawsze korzysta z tych samych haseł, co oznacza, że w przypadku wykradzenia danych do logowania skompromitowanych zostaje wiele systemów. Rozwiązania do zarządzania hasłami (tzw. password manager) mogłyby stanowić tu duże ułatwienie, gdyż kolejne 10% badanych resetuje swoje hasła za każdym razem, gdy korzysta z aplikacji niewykorzystywanych codziennie, a kolejne 28% zapisuje je na kartce. Nadal stosunkowo niewielu polskich pracowników (ok. 13%) korzysta z bezhasłowych sposobów uwierzytelniania. 

Jak zabezpieczyć swoją firmę przed wyciekiem danych osobowych klientów?Jak zabezpieczyć swoją firmę przed wyciekiem danych osobowych klientów?Anna Pakaszewska-Cetera

- Nie wolno nam zapominać, że u podstaw elastyczności pracy leży utrzymanie bezpieczeństwa danych i systemów. Pracownicy zdalni muszą być świadomi swojej odpowiedzialności za przestrzeganie dobrych praktyk cyberbezpieczeństwa niezależnie od tego, gdzie się znajdują – stwierdził Przemysła Kania.

- Dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa powinny być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiały odpieranie ataków hakerów i dawały użytkownikom możliwość swobodnej pracy. Rezygnacja z haseł na rzecz innych form uwierzytelniania znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Tradycyjne dane do logowania stosunkowo często są przechwytywane przez cyberprzestępców i dawno przestały być skuteczną formą obrony, a stały się wręcz jedną z głównych przyczyn ataków — dodał przedstawiciel Cisco w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!