Bank Santander ostrzega. Nie klikaj w linki w SMS-ach

Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości, w których podszywają się pod znane firmy. Piszą np. o rzekomym odłączeniu energii elektrycznej lub dopłacie do przesyłki.

  • Michał Górecki
  • /
  • 10 maja 2022

Bank Santander ostrzega

Klienci Santandera otrzymują pushe i informacje w aplikacji o możliwym ataku phishingowym. – Uwaga. Oszuści atakują. Tym razem wysyłają SMS-y z informacją o odłączeniu energii elektrycznej i prośbą o uregulowanie rzekomej należności. Będą próbowali nakłonić Cię do kliknięcia w link i podania numeru telefonu, danych do logowania oraz danych karty płatniczej. Pod żadnym pozorem nie klikaj w link! Zawsze, kiedy otrzymujesz SMS-a z podobnymi treściami, w którym ktoś może podszywać się pod jakąś firmę lub instytucję, skontaktuj się z nią za pomocą oficjalnej infolinii. Pamiętaj, że lepiej zadzwonić i potwierdzić, czy to prawdziwa wiadomość, niż szybko kliknąć w link. Oszuści mogą zmienić sposób działania — zachowaj czujność! – alarmuje Santander.

Jak wygląda oszustwo?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Więcej na temat oszustwa bank publikuje na swojej stronie. Przestępcy chcą wyłudzić Twoje dane do bankowości internetowej: login i hasło. W wiadomości jest link, który prowadzi do fałszywej strony szybkich płatności.

Co się dzieje po kliknięciu w link?

Trafisz na stronę, która podszywa się pod firmę wspomnianą w SMS-ie. W tym kroku oszuści próbują wyłudzić Twój numer telefonu. Po wpisaniu danych przekierują Cię do strony szybkich płatności, gdzie wybierasz swój bank. Jeśli wpiszesz swój login i hasło, przestępcy mogą wyczyścić Twoje konto ze wszystkich pieniędzy.

Uwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieUwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieMichał Górecki

Jak się chronić?

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania i zastanów się, czy sytuacja opisana w wiadomości może dotyczyć Ciebie. Nie otwieraj linków od nieznanych nadawców. Zwróć uwagę jak wygląda podejrzany link, bo często nie ma o nic wspólnego z firmą, która jest rzekomym nadawcą. Sprawdzaj adres strony, na której się znajdujesz. Szczególnie, gdy wpisujesz swoje dane do logowania. Czytaj dokładnie wiadomości, które od nas dostajesz, zwłaszcza jeżeli masz wpisać smsKod. Jeśli coś Cię zaniepokoi — skontaktuj się z bankiem.

5 zasad bezpiecznego bankowania według Santandera:

- Zastanów się, zanim klikniesz lub odpowiesz.- Chroń swoje hasła.
- Chroń swój sprzęt i swoje informacje.- Zachowaj dyskrecję w sieci i publicznie.
- Jeśli coś podejrzewasz — zgłoś to!

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Źródło: własne, Santander, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!