Banki w Ukrainie nie działają? Uwaga, to fake news

Atak na Ukrainę doprowadził do tego, że w sieci pojawia się coraz więcej fake newsów, nieprawdziwych zbiórek, ale również oszustw, mających na celu wyłudzenie pieniędzy – alarmuje CyberRescue

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 marca 2022

Internetowi przestępcy rozsyłają e-maile, informując w języku angielskim, że banki w Ukrainie nie działają z niewiadomego powodu, w związku z tym namawiają do wsparcia i wpłacania niewielkiej kwoty na adres portfela Bitcoin. Jest to nieprawdziwa informacja, która ma na celu kradzież pieniędzy.

W co wierzyć?

Jak informuje firma CyberRescue, taką wiadomość otrzymała Pani Klaudia. Przejęta całą sytuacją, która dzieje się za granicą, pomaga Ukrainie na wielu płaszczyznach. Na całe szczęście kobieta wpłaciła już pieniądze na zweryfikowaną zbiórkę, a tego e-maila przesłała do CyberRescue w celu sprawdzenia.

– Niestety oszuści szukają różnych sposobów i wykorzystują sytuację, która teraz panuje w Ukrainie. Żerują oni na ludziach, którzy chcą pomóc w każdy możliwy sposób. Dlatego zwłaszcza teraz trzeba zachować czujność. Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach takich zgłoszeń będziemy mieli jeszcze więcej – mówi Arek Tosek z CyberRescue.

Weryfikuj zbiórki i fake newsy

Obecna sytuacja na całym świecie, prowadzi do tego, że w Internecie pojawia bardzo dużo nieprawdziwych informacji, a także fałszywych zbiórek. Z jednej strony to sposób na sianie paniki wśród opinii publicznej, w drugiej sposób na łatwy zarobek.

Informacja o nieudanej aktualizacji aplikacji banku? Uwaga, to oszustwoInformacja o nieudanej aktualizacji aplikacji banku? Uwaga, to oszustwoMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeżeli chcemy pomóc, zdecydowanie wybierajmy te sprawdzone i zweryfikowane zbiórki. Najbezpieczniej jest korzystać z takich zrzutek, które organizują fundacje. Możemy je łatwo odszukać na wielu listach fundacji, publikowanych przez strony rządowe. Często fałszywe zbiórki przekierowują nas na adresy podejrzanych stron internetowych, podszywających się pod prawdziwe organizacje, podawane są również portfele kryptowalutowe lub indywidualne konta bankowe nie związane z fundacjami.

Jak sprawdzić fake newsy

W przypadku nieprawdziwych i powielanych informacji sprawdzajmy zawsze, kto jest ich autorem (czerwoną flagą jest, np. przypadkowe konto na portalu społecznościowym, przypadkowa osoba przesyłająca e-maila). Warto weryfikować informacje w kilku źródłach szczególnie na szczeblach krajowych lub w instytucjach, które posiadają renomę oraz cieszą się zaufaniem w danej dziedzinie.

W przypadku fake newsów zwracajmy uwagę na kontekst. Czy jest odniesienie do czasu, miejsca, czy autor powołuje się na źródła (informacji oraz źródła zdjęć/filmów), gdzie możemy sprawdzić informacje.

Z jakich serwisów korzystać, aby mieć pewność wiarygodności informacji

Warto skorzystać z takich portali jak OKOpress, NASK, oficjalnych profili reprezentantów państw uczestniczących bezpośrednio w wydarzeniach oraz portal prowadzących, tzw. listę faktów jak, np. fundacja Demagog. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana informacja jest prawdziwa, najlepiej nie przekazujmy jej dalej, ponieważ w ten sposób możemy wywołać panikę i dezinformację w Internecie.

Źródło: CyberRescue

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!