Czym jest e-legitymacja adwokacka? Jak działa?

Kolejny etap cyfryzacji polskiej adwokatury za nami. Adwokaci i aplikanci mogą korzystać z elektronicznej wersji legitymacji adwokackiej. E-dokument mogą dodać do aplikacji mObywatel. Jest on tak samo ważny jak legitymacja fizyczna.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 stycznia 2024

Kolejny krok w procesie cyfryzacji Adwokatury

Legitymacja adwokacka potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. Mogą z niej korzystać adwokaci wpisani na listę właściwej okręgowej rady adwokackiej. — Wprowadzenie i udostępnienie usługi mLegitymacji, to kolejny krok w procesie cyfryzacji Adwokatury. To zasługa długiego procesu negocjacji i współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji – przekazuje Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

mLegitymacja, na równi z klasyczną legitymacją, potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach całego systemu wymiaru sprawiedliwości i przed organami administracji publicznej. mLegitymacja w ramach publicznej aplikacji mobilnej mObywatel jest dostępna dzięki wymianie informacji dotyczących statusu zawodowego adwokatów i prawników zagranicznych oraz statusu aplikantów adwokackich między aplikacją mobilną mObywatel a elektronicznym Systemem Obsługi Adwokatury (e-SOA). Podstawą wymiany tych informacji jest numer PESEL prawnika i jego posiadanie jest warunkiem umożliwiającym korzystanie z tej usługi.

 mLegitymacja jest dostępna w aplikacji mObywatel dla:

  • adwokata wykonującego zawód,
  • aplikanta, w tym aplikanta na stażu (oprócz aplikantów na urlopie dziekańskim),
  • prawnika zagranicznego świadczącego pomoc prawną, posiadającego nr PESEL.

Największą zaletą mLegitymacji jest to, że nie musisz już mieć przy sobie tradycyjnej wersji dokumentu. Wystarczy, że masz w telefonie aplikację mObywatel 2.0.Gdy pokażesz dokument na ekranie smartfona, potwierdzisz swoje uprawnienia zawodowe, na przykład w sądzie.

Jak można skorzystać z mLegitymacji?

Z dokumentu skorzystasz, jeśli masz ważny polski dowód osobisty, jesteś zalogowanym użytkownikiem aplikacji mObywatel (gdy potwierdzisz tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodasz pierwszy dokument, na przykład mDowód). Ponadto musisz być na liście aplikantów adwokackich lub adwokatów właściwej okręgowej rady adwokackiej.

Śledzenie czasu pracy — polecane aplikacjeŚledzenie czasu pracy — polecane aplikacjeMikołaj Frączak

Aplikację mObywatel 2.0 możesz pobrać w Google Play lub App Store. Gdy już to zrobisz, musisz się z niej zarejestrować, a następnie potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem. Kolejnym krokiem jest dodanie pierwszego, obowiązkowego dokumentu np. mDowód. Gdy już to zrobisz, możesz dodać mLegitymację adwokacką. Zrobisz to poprzez naciśnięcie przycisku „Dodaj”, gdzie pojawi się lista dokumentów. Wybierz opcję „Legitymacja adwokacka”. Aby ją dodać musisz być osobą wpisaną do rejestru okręgowej rady adwokackiej.

Dokument w mObywatelu możesz zweryfikować za pomocą metody wizualnej, która polega na sprawdzeniu zgodności Twojego wizerunku ze zdjęciem na dokumencie oraz elementów świadczących o jego autentyczności takich jak poruszająca się flaga czy godło w formie hologramu, oraz metodą kryptograficzna, która polega na zeskanowaniu kodu QR z urządzenia osoby sprawdzającej Twoje dane. Trzecią metodą jest metoda funkcjonalna, czyli uruchomienie przy osobie sprawdzającej certyfikatu bądź jakiejś funkcji w aplikacji.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!