Śledzenie czasu pracy - polecane aplikacje

Śledzenie czasu pracy to w wielu firmach kontrowersyjna kwestia. Sporo innowacji na tym gruncie wprowadziła też pandemia COVID-19, kiedy dzięki dedykowanym aplikacjom, szefowie i menedżerowie firm chcieli upewnić się, że pracujący z domów pracownicy aktywnie spędzają w pracy cały czas, za jaki pobierają wynagrodzenie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 czerwca 2021

Czy śledzenie czasu pracy w firmach jest legalne? Co na ten temat mówi prawo?

Kodeks Pracy daje taką możliwość. Można w tym celu skorzystać nawet z monitoringu w miejscu pracy, jednak musimy pamiętać o tym, że w niektórych pomieszczeniach i strefach w firmie nie powinien się on znaleźć. Można tu wskazać na przykład na toalety, kuchnię czy pokoje socjalne.

Po stronie ciekawostek warto wykazać, że szef nie musi uzyskać zgody na takie działania. Aby jednak sprawiedliwości stało się zadość, przełożony musi poinformować o tym, że w firmie pojawił się taki system monitorujący. Praktyka wielu firm pokazuje, że takie informacje powinny być przekazane załodze w formie pisemnej.

Dlaczego to tak ważne? Można powiedzieć, że jest to tak zwany bufor bezpieczeństwa. Gdyby doszło do sytuacji konfliktowej między stronami, która trafiłaby do Sądu Pracy, to szef zawsze będzie mógł łatwo wykazać, że pismo o określonej treści zostało przez pracownika przyswojone i zaakceptowane, co potwierdza jego podpis.

W przeciwnej sytuacji cały spór może przeciągać się w nieskończoność, co na dłuższą metę nieopłacalne tak dla pracownika, jak i dla właściciela działalności. Może to rodzić też kolejne koszty, na przykład adwokata, który będzie nas reprezentował. Lepiej tego uniknąć.

Polecane aplikacje do monitorowania czasu pracownika

Na pewno warto docenić narzędzie o nazwie RescueTime. Oprogramowanie potrafi działać w tle (zarówno na komputerze PC, jak i na smartfonie) i analizuje, na jakich stronach ile czasu spędza pracownik. Po stronie ciekawostek warto wskazać też na tryb monitorowania braku aktywności przy komputerze. Aplikacja dostępna jest zarówno w okrojonej wersji darmowej, jak i w wersji Premium, która wiąże się z koniecznością opłacenia miesięcznego abonamentu wynoszącego 9 dolarów.

ISO w gastronomii. To musisz wiedziećISO w gastronomii. To musisz wiedziećRafał Stępniewski

Ciekawym rozwiązaniem jest też TimePlanner. Narzędzie jest bezpłatne i wydaje się, że jest wręcz idealnie stworzone do pracy zdalnej. Dlaczego? Ponieważ umożliwia jednoczesne planowanie i monitorowanie aktywności w pracy. Menedżer może na przykład zdalnie, bez naszego udziału, umieścić nam określone zadanie, a użytkownik od razu będzie wiedział, że pojawiło się nowe zlecenie.

Ostatnią aplikacją, na jaką zwracamy uwagę, jest Fanurio. Świetne narzędzie dla freelancerów i biznesmenów, którzy rozliczają się za roboczogodziny. Narzędzie podliczy czas pracy, a także odejmie wszystkie te minuty, które „straciliśmy” na surfowanie po sieci w celach prywatnych, wchodząc na przykład na serwisy społecznościowe.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy śledzenie czasu pracy warto wdrożyć w każdej firmie?

Decyzja w dużej mierze uzależniona jest od szefa. Warto jednak zastanowić się nad tym w sytuacji, gdy zespół świetnie wywiązuje się z powierzonych zajęć. Dopóki terminowość jest na najwyższym poziomie, instalacja takich aplikacji może tylko zaszkodzić: na przykład psując atmosferę w zespole. Warto o tym pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!