Automatyczne wyłączanie komputera - czy warto je wdrożyć w firmie?

Coraz więcej działalności dąży do optymalizacji kosztów. Można próbować oszczędzać na przykład na paliwie, decydując się na instalacje LPG lub na delegacjach. Wiele wskazuje na to, że bardzo dobre efekty w firmie może dać też oszczędzanie na energii elektrycznej. A najwięcej pożerają jej właśnie komputery PC. Może więc lepiej byłoby wyłączać je automatycznie?

Automatyczne wyłączanie komputera - czy warto je wdrożyć w firmie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 czerwca 2021

Jakie urządzenia elektryczne w firmie pobierają najwięcej energii?

Lista jest długa. Niestety, ale z roku na rok, za sprawą rosnącej wydajności sprzętów biurowych, rośnie też ich zasobożerność. Czasy, kiedy do obsłużenia komputera PC wystarczył zasilacz o mocy 250 W już dawno odeszły do lamusa. Coraz częściej zasilacze mają ponad dwa razy większy pobór mocy niż kilka lat temu.

Winowajcą jest też klimatyzacja, jednak z oszczędzaniem na niej nie warto eksperymentować. Z roku na rok upały dają się nam coraz bardziej we znaki. Za sprawą zmian klimatycznych, lata są coraz bardziej duszne i suche. Nie powinno więc dziwić, że pracownicy robią, co mogą, by schłodzić się w pracy za wszelką cenę.

Urządzenia wielofunkcyjne czy drukarki i skanery to kolejne sprzęty, które sprawiają, że licznik w energetyce kręci się niczym śmigło w samolocie. Wysoki pobór mocy zapewnia też oświetlenie, zwłaszcza jeśli jeszcze nie wdrożyliśmy LED-ów. 

Można też wskazać tutaj na wiele urządzeń z tak zwanego zaplecza socjalnego. Lodówka, czajniki, kuchenki mikrofalowe czy piece elektryczne to urządzenia, które pobór mocy mają wręcz wpisane w swoje DNA. Z nich jednak również nie powinniśmy rezygnować.

Dlaczego automatyczne wyłączanie komputerów w firmie może pomóc?

Można tutaj wskazać na wiele kwestii. Najważniejszą będzie oczywiście zwiększona oszczędność energetyczna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymierny efekt uzyskają zwłaszcza te firmy, które w swoich zasobach mają dużo komputerów: kilkanaście lub kilkadziesiąt. 

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Powinniśmy pamiętać też o tym, że takie działania niosą ze sobą wiele innych wartości dodanych. Warto wymienić tu choćby nauczenie pracowników, że praca w firmie trwa zawsze od pewnej godziny do tej, jaką pracownik ma w umowie. Takie automatyczne wyłączenie komputera o określonej porze to dobry sposób, by to podkreślić.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Warto też wskazać na to, że jest to sprawdzony sposób, by w pełni wypełnić wytyczne RODO. Po zakończeniu pracy urządzenia powinny być wyłączone i wylogowane, by nie dostały się do nich osoby nieupoważnione i nie weszły w posiadanie danych, do których nie powinny mieć wglądu.

Czy można ustawić automatyczne wyłączanie komputerów w firmie?

Tak, jak najbardziej. Takie funkcje są zaimplementowane we wszystkich głównych systemach operacyjnych na rynku. Ma je zarówno rodzina systemów Windows 10, jak i Apple Mac OS oraz zdecydowana większość z dystrybucji Linuxa.

Jeśli nie chce nam się szukać odpowiednich suwaków w ustawieniach, istnieje też wiele darmowych programów, które jeszcze szybciej pomogą nam tak skonfigurować system, by urządzenie wyłączało się zawsze o konkretnej godzinie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!