Aktualizacje Mac OS - co trzeba o nich wiedzieć?

Oprogramowanie od Apple jest pełne paradoksów. Zwłaszcza dla osób, które przez większość swojego zawodowego życia korzystały z Microsoft Windows. Trzeba jednak przyznać, że system z logo nadgryzionego jabłka pod wieloma względami przewyższa konkurenta. Czy takim obszarem są też aktualizacje? Co warto o nich wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 czerwca 2021

Mac OS — podstawowe informacje

Głównym wyróżnikiem oprogramowania od Apple jest to, że skorzystamy z nich tylko na urządzeniach tego producenta. To bardzo radykalne, ale logiczne pod kątem biznesowym. Windows działa tutaj zupełnie inaczej. Owszem, sprawdzi się on na autorskich urządzeniach od Microsoftu z linii Surface, ale też możemy z niego korzystać na urządzeniach innych producentów. Apple obrało zupełnie inną taktykę. 

Producent słynie też z tego, że zapewnia swoim produktom bardzo długie wsparcie techniczne. Nawet dziś, w 2021 roku, wspierane są urządzenia, które na rynek wchodziły w 2015 i 2016 roku. Pokazuje to dość dobrze, że firma podchodzi do tej kwestii bardzo profesjonalnie.

Nie odnajdziemy też tutaj tradycyjnego pulpitu w rozumieniu tego, do czego przyzwyczaił nas Windows. Kluczową rolę w systemie odgrywa dolny pasek aplikacji, tak zwany Dock oraz Finder i Lauchpad, czyli strefa, gdzide znajdują się wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze.

Główną osią systemu jest górna belka. Po kliknięciu ikonki z logo nadgryzionego jabłka dostajemy też szybki dostęp do informacji o urządzeniu, a także preferencji systemowych, gdzie można zmodyfikować sporo różnych ustawień. W tym także tych, które dotyczą aktualizacji.

Aktualizacje Mac OS — co trzeba wiedzieć?

Producent nie stawia na sztywny harmonogram aktualizacji. Mogą one pojawiać się na przykład co miesiąc, ale i szybciej lub po nieco dłuższym czasie. Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli w systemie jest poważna luka zabezpieczeń, to aktualizacja zostanie wydana szybciej.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Informacje o aktualizacjach zwykle ukazują się po prawej stronie górnej belki nawigacyjnej. Można też tak wybrać, kiedy aktualizacja ma zostać zainstalowana. Użytkownik ma sposobność, by zainstalować ją od razu, po pewnym czasie (na przykład pół godziny) lub samodzielnie wybrać datę, ustawiając ją na przykład w terminarzu aktualizacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto odnotować też, że zwłaszcza w starszych oraz słabszych urządzeniach, na przykład laptopach z rodziny Air, aktualizacje mogą być czasochłonne. Często zdarza się, że trwają one nawet 30-40 minut. Co więcej, Apple wymusza instalację nowego oprogramowania przed startem systemu, czyli nie można wtedy pracować z wykorzystaniem komputera.

Czy aktualizacje od Apple zapewniają wysoką jakość?

Tak, jak najbardziej. Należy jednak zauważyć, że z biegiem czasu firma nieco odpuściła swoją legendarną optymalizację, z której słynęła jeszcze w okolicach 2015-2017 roku. Firma wciąż trzyma poziom, jednak czasem zdarzają się też chochliki, po których Apple zmuszone jest wydawać aktualizacje korygujące. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!