Czy tryb prywatny w przeglądarce zapewnia prywatność w firmie?

Wokół trybu prywatnego narosło wiele mitów i kontrowersji. Z jednej strony użytkownicy doceniają ogólnoświatowy trend do zmniejszenia ilości danych, jakie gromadzą o nas różne firmy i podmioty, jednak często zdarzało się, że tryb prywatny i nieumiejętne z niego korzystanie kończyło się sporymi problemami.

  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lipca 2021

W jakich przeglądarkach można odnaleźć tryb prywatny?

Na szczęście jest on wbudowany w niemal każdą przeglądarkę dostępną na rynku. Znajdziemy go zarówno w Chrome, Firefoxie, jak i w Safari, Operze, Chromium czy w EDGE, czyli nowej przeglądarce od Microsoftu, która po wielu latach zastąpiła Internet Explorera. 

Pozytywnym akcentem tych rozwiązań jest też to, że są one w pełni dostępne na wszystkich głównych systemach operacyjnych, jakie są obecnie na rynku. Można więc aktywować tryb prywatny na Microsoft Windows, ale i na Linuxie czy Mac OS. 

Z biegiem czasu funkcjonalność pojawiła się też na systemach mobilnych. Na rynku mamy obecnie dwie główne platformy: Androida oraz iOS. Oba te systemy także wspierają tryb prywatny we wbudowanych przeglądarkach internetowych. Niszowe systemy operacyjne również go obsługują.

Pokazuje to dość jednoznacznie, że producenci dedykowanego oprogramowania — zarówno przeglądarek, czyli aplikacji wejścia w internet jak i systemów operacyjnych, szybko zrozumieli, że jest to funkcja, którą użytkownicy oceniają bardzo wysoko. 

Jak działa tryb prywatny?

Wbrew obiegowej opinii nie czyni on z naszej przeglądarki i z naszego komputera w pełni anonimowego urządzenia, którego w sieci nie da się namierzyć. Co to, to nie. To jeden z mitów, który wielu użytkowników przypłaciło co najmniej dużym zdziwieniem.

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Jedynym atutem, jaki uzyskujemy, jest niezapisywanie w historii wyszukiwań oraz w historii działań, jakie podejmowaliśmy, takich informacji, jak loginy i hasła. Nie zapiszą się też adresy do stron, jakie odwiedzaliśmy w sieci. Jeśli nie wyrazimy zgody, nie będziemy też śledzeni przez boty na różnych stronach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie oznacza to jednak, że wszystkie te informacje nie zapiszą się u naszego dostawcy usług internetowych lub na serwerze filtrującym ruch. Jeśli więc pracownik, do którego komputera jest przypisane dokładne IP, przejdzie w tryb prywatny, a następnie zaloguje się na przykład na swoje konto w social mediach, to informacje o tym jak najbardziej zapiszą się i pracodawca będzie dysponował tymi danymi.

Jakie rozwiązania chronią naszą prywatność lepiej niż tryb prywatny?

Na pewno warto wskazać na tunelowanie, jakie zapewniają nam rozbudowane sieci VPN. Na rynku można odnaleźć wiele płatnych usług, które zapewnią nam sporą prywatność, a na dodatek znacznie utrudniają wytropienie nas w globalnej sieci danych.

Warto jednak podkreślić, że we współczesnym internecie nikt nie jest już anonimowy. Bez trudu można odnaleźć nasz cyfrowy odcisk palca w internecie nawet gdy skorzystamy z zaawansowanych narzędzi do maskowania IP, świetnego VPN-a, a na dodatek będziemy mieli zmienne IP. Czasem może to tylko zająć odrobinę więcej czasu, jednak efekt końcowy i tak będzie taki sam.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!