Usuwanie złośliwego oprogramowania w firmie - jak się za to zabrać?
Każdemu z nas prędzej czy później może zdarzyć się zainstalowanie złośliwego oprogramowania. To spory problem, bo grozi między innymi wyciekiem ważnych danych, które powinny pozostać prywatnymi. Jak zabrać się za usuwanie złośliwego oprogramowania?
- Anna Malinowska
- /
- 5 lipca 2021
Złośliwe oprogramowanie to nie tylko wirusy
Wielu użytkowników wychodzi z mylnego założenia, że złośliwe oprogramowanie to tylko wirusy, które blokują nasz komputer, niszczą pliki, a na końcu wyświetlają dziwne komunikaty w oknie BIOS-u podczas uruchamiania systemu operacyjnego.
Te czasy już minęły. Hakerzy szybko nauczyli się, że o wiele więcej można zarobić na narzędziach, które nie tylko wymazują nasze dyski, ale przy okazji je szyfrują, zmuszając użytkownika do zapłacenia okupu. To szybki i skuteczny sposób na zarobek dla cyberprzestępców.
Kolejna metoda opiera się o tak zwaną inżynierię społeczną. Hakerzy tworzą fikcyjne wydarzenie lub problem, którym ktoś dzieli się w mediach społecznościowych. Sensacyjny nagłówek wzbudza nasze zainteresowanie i klikamy w linka.
Właśnie wtedy zaczynają się problemy. Na stronie może być zainstalowany skrypt, który podkrada część naszych danych lub odnajduje furtkę, przez którą nasz komputer zostaje dodany do botnetu. Czasem metoda ta jest rozwijana w kierunku płatnych subskrypcji, do których dopisujemy się, podając nasz numer telefonu.
Metody hakerów są coraz bardziej wyrafinowane, a co za tym idzie, coraz bardziej niebezpieczne. W 2021 roku trzeba naprawdę być bardzo czujnym, by ustrzec się przed wyciekiem danych. Wiele wskazuje na to, że z roku na rok próby wyłudzeń bazujące na inżynierii społecznej będą coraz popularniejsze.
Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z naszego komputera?
Wiele zależy od tego, jakie to oprogramowanie. Jeśli jest to typowy wirus lub malware, to powinno zadziałać oprogramowanie antywirusowe, które poinformuje nas o zagrożeniu, a następnie usunie podejrzane pliki z naszego komputera.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zawsze warto czyścić swój dysk twardy i poszukiwać oprogramowania, co do którego mamy wątpliwości. Mogło zdarzyć się, że skorzystaliśmy z instalatora, który wymusił na nas instalację na przykład topbara do przeglądarki internetowej. Zwykle można usunąć je albo dzięki aplikacjom czyszczącym dyski, albo samodzielnie, z poziomu panelu użytkownika.
Czy każde złośliwe oprogramowanie da się usunąć samodzielnie?
Niestety nie. Cyberprzestępcy szybko nauczyli się tworzyć oprogramowanie w taki sposób, by to zagnieżdżało się w sektorach dysku, które są aktywne tylko podczas rozruchu komputera. Sporo programów antywirusowych nie potrafi skanować naszych maszyn tak głęboko.
Nawet jeśli narzędzie antywirusowe namierzy szkodnika, to nie będzie w stanie usunąć go w stu procentach, bo część kodu aktywująca wirusa zawsze będzie uruchamiać się przy rozruchu komputera. Czasem może więc zdarzyć się sytuacja, kiedy niezbędne będzie wyczyszczenie komputera do czysta, korzystając w tym celu z pomocy wyspecjalizowanych firm, które pomagają przywrócić bezpieczeństwo na urządzeniach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?