Praca hybrydowa a legalność oprogramowania - co trzeba wiedzieć?

Szacuje się, że około 40% właścicieli firm, których pracownicy w erze lockdownu musieli wykonywać swoje obowiązki w domu, przekonali się do pracy zdalnej. Jak zadbać o legalność oprogramowania w tym modelu prowadzenia biznesu?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 lipca 2021

Praca zdalna i hybrydowa — co trzeba o nich wiedzieć?

Praca zdalna nie jest niczym nowym, jednak — z dość oczywistych względów — stała się niezwykle popularna za sprawą pandemii koronawirusa, kiedy wiele firm nie miało innego wyjścia, jak pozwolić pracownikom na pracę z domu, byle tylko utrzymać ciągłość działania.

Różne firmy podchodzą do wymagań wobec pracowników na różne sposoby. Niektóre firmy wymagały pracy w takich samych godzinach, jak w biurze, a inne dawały tutaj pracownikom przysłowiową wolną rękę i skupiały się na tym, by ci wykonywali zlecone im zadania.

Model hybrydowy to na przykład praca przez trzy dni w biurze i dwa dni w domu. Już teraz widać na rynku duże przetasowania. Zarówno firmy jak i pracownicy docenili komfort, jaki daje hybryda. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w tych firmach, które mogą sobie na to pozwolić, oferty pracy hybrydowej to dziś już niemal standard.

Jest to bardzo sprawiedliwy model zatrudnienia, bo nie faworyzuje on zbytnio żadnej ze stron. Pracownik zaoszczędza na przykład na paliwie, a także na czasie dojazdu do pracy, a przełożony zyskuje mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz mniejsze obłożenie w biurze.

Oprogramowanie do pracy hybrydowej — co trzeba wiedzieć?

W polskim systemie prawnym nie istnieją jeszcze jednoznacznie uregulowane kwestie związane z tym modelem pracy. Są one dopiero na etapie procedowania, choć jest dość prawdopodobnym, że gabinet rządzący zaprezentuje je jeszcze w 2021 roku. 

Bezpieczne korzystanie z komputera. Jak być zdrowym?Bezpieczne korzystanie z komputera. Jak być zdrowym?Mikołaj Frączak

W praktyce oznacza to, że właściciele firm często muszą zgadywać, co wolno pracownikom robić, a czego nie. Kształtuje się też kwestia dozwolonego użytku oprogramowania. Jak należy podejść do tego zagadnienia, by zachować zgodność z zasadami licencji?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pamiętajmy o tym, że zdecydowana większość oprogramowania użytkowego działa na podstawie licencji stanowiskowej. Wolno więc używać go tylko na jednym urządzeniu. Nie wolno wziąć płyty i zainstalować narzędzia na innym urządzeniu. To bardzo ważny aspekt w pracy hybrydowej oraz zdalnej.

Oprogramowanie w chmurze jako odpowiedź na wyzwania pracy hybrydowej?

Ciekawą alternatywą są narzędzia chmurowe. Za sprawą coraz szybciej rosnącej mocy obliczeniowej takich narzędzi, zyskujemy dostęp do wielu cenionych aplikacji, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w pracy z domu. 

Chmurowy dostęp do narzędzia zazwyczaj bazuje na loginie, haśle oraz opłacaniu miesięcznego abonamentu. Bardzo często nie występują żadne dodatkowe obostrzenia związane na przykład z obowiązkowym używaniem programu z jednego stanowiska. Nawet jeśli takie zapisy mają miejsce, to dość częstą praktyką jest jednorazowa możliwość zmiany komputera docelowego. To prosty i skuteczny sposób, by zapewnić sobie legalny dostęp do narzędzi, które są w naszej pracy niezbędne. W każdym innym przypadku szef firmy powinien poważnie przemyśleć zakup dodatkowych licencji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!