Czym różnią się nakładki na Androida? Która z nich uchodzi za najlepszą?

Czysta wersja Androida to pod wieloma względami przysłowiowy biały kruk na rynku. Oczywiście, pojawiają się urządzenia, które napędza system od Google bez żadnych autorskich modyfikacji, jednak jest ich niezbyt wiele. Konsumenci o wiele chętniej sięgają po oprogramowanie wzbogacone o nakładkę producenta. Czym się one różnią?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lipca 2021

Czym jest nakładka na Androida?

Już dawno minęły czasy, kiedy nakładka na system operacyjny pełniła jedynie funkcję dekoracyjną i wzbogacała oprogramowanie o garść nowych tapet, kilka aplikacji oraz nowe dzwonki. Obecnie jest to niezwykle zaawansowane oprogramowanie, które potrafi wykorzystywać nawet rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.

Jeśli producent przyłoży się do swojej nakładki na Androida, to ta poprawia niemal każdy aspekt funkcjonowania smartfona: od jego bezpieczeństwa (dzięki dodaniu dedykowanego oprogramowania antywirusowego) po możliwości personalizacji, na innowacyjnych trybach zarządzania aparatem kończąc. 

Coraz częściej zdarza się, że serca użytkowników zyskują sobie te firmy, które nie decydują się na pełne przestawienie się na aplikacje od Google, jak choćby galerię zdjęć. Dobrze skomponowane, autorskie rozwiązania producentów wciąż są bardzo wysoko oceniane przez społeczność.

Warto wskazać też na szereg funkcji z zakresu personalizacji: od możliwości płynnego zarządzania jasnością, kontrastem i balansem bieli, po możliwość edytowania siatki aplikacji, dzięki czemu sami możemy ustawić to, czy w jednym rzędzie chcemy mieć cztery, czy pięć ikon.

Powszechne funkcje, o których jednak warto pamiętać, to jak najbardziej przyjazny dla użytkownika system gestów, a także możliwości zmiany ikon czy tak zwane ekrany AOD (Always On Display; elementy zawsze widoczne nawet na wygaszonym ekranie, jak godzina czy informacje o nieodebranych połączeniach).

Jakie nakładki na Androida są dziś popularne?

Warto wymienić tu trzy ciekawe rozwiązania. Przede wszystkim, One UI, czyli nakładkę od Samsunga, która już kilka lat temu zastąpiła Samsung Experience. To rozbudowane, wysoko cenione przez społeczność rozwiązanie, które przy okazji świetnie łączy się w jeden spójny ekosystem z zegarkami czy tabletami tego producenta.

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?Jan Wróblewski

Huawei EMUI — kolejna nakładka, która ma wielu zwolenników. Opcje personalizacji są bardzo duże. Huawei słynie też ze świetnych filtrów i wręcz wybitnej SI, która doskonale radzi sobie ze zdjęciami generowanymi nawet w kiepskim świetle.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

MIUI od Xiaomi — równie ciekawe narzędzie. Pod względem funkcji wbudowanych w oprogramowanie, najpewniej przebija zdecydowaną większość oprogramowania innych firm. MIUI rozwija się bardzo dynamicznie, a na dodatek ma bardzo duże wsparcie ze strony społeczności Xiaomi.

Czy nakładki na Androida wciąż mają przed sobą przyszłość?

Tak, zdecydowanie. Producenci wręcz potrzebują ich do tego, by zwiększyć popularność swoich produktów. Firmy używają niemal dokładnie tych samych podzespołów, coraz częściej spotykamy się z powtarzalnym, wręcz schematycznym designem. Sprawia to, że właśnie nakładka oraz szeroko rozumiany ekosystem jest tym, dzięki czemu producent telefonu może zabłysnąć i zyskać sporo rozgłosu wśród społeczności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!