Który system operacyjny jest najbezpieczniejszy? Jak wdrożyć go w firmie?

Na rynku odnajdziemy kilka ciekawych systemów operacyjnych, które mogą napędzać nasze komputery. Można tu wskazać na różne edycje Microsoft Windows, Mac OS od Apple czy rodzinę Linuksa. Która z platform zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 czerwca 2021

Czy bezpieczny system operacyjny tak naprawdę istnieje?

Kiedyś mówiło się, że każdy system jest bezpieczny, jeśli tylko nie jest podpięty do internetu. Nie sposób nie przyznać, że jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy obecność w sieci jest w zasadzie obowiązkiem, a nie opcją.

Każe tom podejść do kwestii bezpieczeństwa danych w zupełnie nowy sposób. Zarówno użytkownicy jak i administratorzy powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że w drugiej dekadzie XXI wieku praktycznie nie da się już być offline i jednocześnie działać w sektorze IT.

Zmieniają się też niebezpieczeństwa, jakie nam towarzyszą w sieci. Jeszcze kilka lat temu wszyscy obawiali się słynnej pluskwy milenijnej. Później pojawiły się wirusy, jakie na komputerze musiał zainstalować użytkownik, a nieco wcześniej pieniądze wykradały nam dialery. 

Hakerzy również ewoluowali i w znaczący sposób zmienili swój model działania. Dziś głównym dobrem, jakie chcą pozyskać, jest nasza prywatność. Każdy z nas zostawia w sieci swój cyfrowy odcisk palca. Jeśli wpadnie on w niepowołane ręce, możemy być w dużych kłopotach.

Jak atakują nas hakerzy w 2021 roku?

Przede wszystkim liczą na naszą nieuwagę. Każdego dnia przetwarzamy o wiele więcej informacji niż choćby w 2010 roku. Zagrażają nam fake newsy, z którymi giganci internetu — z różnymi skutkami — usiłują walczyć. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które nabierają się na tę masową dezinformację.

Jak zabezpieczyć transfer plików?Jak zabezpieczyć transfer plików?Michał Górecki

Dobitnie pokazała to pandemia COVID-19, kiedy fałszywe informacje zarówno o chorobie, jak i o lekarstwach czy domowych sposobach jej leczenia często były udostępniane dalej przez osoby, które były w stu procentach przekonane, że komuś pomagają. Bo tak wyczytały w internecie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kolejna metoda bazuje na dekoncentracji i podszywaniu się pod instytucje zaufania publicznego. Czasem musimy potwierdzić SMS-em jakieś dane dla rzekomego banku, operatora, a kiedy indziej wiadomość e-mail dla jakiegoś państwowego urzędu. 

Czy istnieje system operacyjny, który w stu procentach uchroni nas przed zagrożeniami?

Nie. Nie istnieje. O ile zarówno Windows, Mac OS jak i rodzina Linuxa coraz lepiej radzi sobie z typowymi problemami, jakimi są dziury bezpieczeństwa czy złośliwe wirusy różnego rodzaju, tak nowe metody, jakie stosują hakerzy, daleko wykraczają ponad możliwości jakiegokolwiek oprogramowania dostępnego na świecie. Dlaczego?

Ponieważ obecnie nie atakuje się już maszyny (czyli komputera, smartfona) czy oprogramowania, przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. Atakuje się użytkownika, wykorzystując jego dekoncentrację czy chęć zdobycia rzekomo tajemnej wiedzy o różnych wydarzeniach, czy lekach, na przykład na COVID-19. Co to oznacza w praktyce?

To, czy ktoś przejmie nasze dane, nie zależy już w dużej mierze od oprogramowania, a od nas samych. Od naszej oceny sytuacji i sprytu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!