Dofinansowanie zakupu dekoderów przez państwo ryzykowne dla widzów?

Największe obawy krajowej branży cyfrowej budzi fakt, że mechanizm wsparcia finansowego konsumentów w projekcie ograniczony został jedynie do zakupu dekoderów i nie obejmuje odbiorników telewizyjnych z wyświetlaczem, czyli telewizorów.

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 stycznia 2022

Zakup dekoderów nie wystarczy

Ograniczenie mechanizmu dofinansowania jedynie do zakupu dekoderów w sposób jawny ogranicza wybór konsumentów, naraża ich na ryzyko nieuczciwych praktyk sprzedażowych, uniemożliwia wykorzystanie w pełni możliwości nowego standardu i przyczynia się do utrzymania oraz pogłębienia wykluczenia cyfrowego wśród obywateli – wynika ze stanowiska Związku Cyfrowa Polska dotyczącego projektu ustawy wprowadzającego dofinansowanie na zakup dekoderów w związku z nadchodzącą zmianą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Największe obawy krajowej branży cyfrowej budzi fakt, że mechanizm wsparcia finansowego konsumentów w projekcie ograniczony został jedynie do zakupu dekoderów i nie obejmuje odbiorników telewizyjnych z wyświetlaczem, czyli telewizorów. W stanowisku zaznaczono, że rozwiązanie takie niesie ryzyko poważnych konsekwencji dla krajowej gospodarki, a szczególnie sektora produkcji odbiorników TV oraz polskich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej.

Rezygnacja ze wsparcia polskiego sektora produkcji

Związek Cyfrowa Polska zauważa, że dofinansowanie jedynie dekoderów ma charakter dyskryminacyjny wobec części podmiotów działających w Polsce i kieruje kapitał na zewnętrzne rynki. „Sektor produkcji odbiorników telewizyjnych daje zatrudnienie ponad 30 tys. osobom i tworzy rocznie ponad 20 mln sztuk telewizorów. Polska będąca największym producentem w Europie jednocześnie nie stanowi lokalizacji produkcji dekoderów, które powstają przede wszystkim w Azji.

Standard DVB-T2 już wkrótce: Jakie pytania zadać sprzedawcy przed zakupem telewizora?Standard DVB-T2 już wkrótce: Jakie pytania zadać sprzedawcy przed zakupem telewizora?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Udzielenie dofinansowań w myśl aktualnego projektu Ustawy wyłącznie na dekodery będzie niosło ze sobą negatywne dla polskiej gospodarki skutki. Ukierunkuje popyt na rynek dekoderów, jednocześnie odmawiając podobnego wsparcia podmiotom produkującym odbiorniki TV w kraju, w efekcie utrudniając im utrzymanie i tworzenie miejsc pracy oraz budowanie PKB Polski” – napisał w swoim stanowisku Związek Cyfrowa Polska.

Zagrożenie wyłudzaniem pieniędzy od konsumentów

Organizacja wskazuje również na zagrożenie związane z możliwym wyłudzeniem przez nieuczciwe podmioty środków przeznaczonych w ramach projektu na dofinansowanie zakupu odbiorników. Branża cyfrowa proponuje uruchomienie instrumentów, za pomocą których można uszczelnić system dopłat. Postuluje np., aby odbiorniki cyfrowe objęte dofinansowaniem mogły być sprzedawane wyłącznie przez przedsiębiorców będących zarejestrowanymi podatnikami VAT, tj. podmiotami, które przeszły już weryfikację dokonaną przez organy Krajowej Administracji Skarbowej.

Odbiorcy NTC bez dostępu do nowych funkcji

Związek Cyfrowa Polska wskazuje również na szereg konsekwencji, jakie mogą ponieść sami odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej, którzy zdecydują się na wykorzystanie bonu na zakup dekodera.

„Ograniczenie mechanizmu dofinansowania jedynie do zakupu dekoderów ogranicza wybór, naraża na ryzyko nieuczciwych praktyk sprzedażowych, uniemożliwia wykorzystanie pełni możliwości nowego standardu i przyczynia się do utrzymania oraz pogłębienia wykluczenia cyfrowego wśród obywateli” – zaznaczono w dokumencie.

Cyfrowa Polska w swoim stanowisku przypomina, że dekoder nie zapewnia możliwości pełnego wykorzystania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). „Urządzenie takie nie jest samowystarczalne. Podłączone do stosowanego dotychczas w gospodarstwie domowym telewizora niekompatybilnego z DVB-T2/HEVC nie tylko nie poprawi jakości obrazu i dźwięku, ale często nie pozwoli również na skorzystanie z nowych funkcjonalności standardu (np. telewizji hybrydowej HbbTV). Oznacza to, że nie zostanie wykorzystana szansa na dotarcie ze wszystkimi możliwościami i funkcjonalnościami nowego sygnału do odbiorców NTC” – zaznaczył Związek w piśmie skierowanym w ramach konsultacji.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!